1.7 C
Skopje
18.1.2020 - 17:17

Ознака: СП

Возбудлива завршница во седмобој и во десетобој

Во седмобојот Тиам од Белгија не успеа да ја одбрани титулата, а светскиот рекордер во десетобојот Маер остана без пласман Зоран Михајлов специјално од Доха за...

Во драматичниот петти ден сребро за Тука по феноменална тактичка трка

Завршницата на петтиот ден на СП во Доха беше исклучително интересна и исполнета со драматични моменти во натпреварите во скок со стап, фрлање копје,...

Светската рекордерка Чепкоеч супериорно стигна до злато

Зоран Михајлов специјално од Доха за „Нова Македонија“ Светската рекордерка Беатрис Чепкоеч од Кенија супериорно триумфираше во трката на 3.000 метри стипл на Светското првенство во...

Колеман е најбрз на планетата

Во отсуство на легендарниот Болт, кој повеќе години владееше на „стотка“, шансата прв ја искористи Американецот Колеман, кој е светски рекордер во сала на...

СП почнува на полноќ, со маратонот за жени

Во Доха ќе ги нема Болт, Фара, Ван Ниекерк... Македонија на СП ќе има еден атлетичар, Јован Стојоски, кој ќе трча на 400 метри Во...

Меган Рапино: Можеме да го смениме светот на подобро

Во моќниот говор по примањето на признанието за најдобра фудбалерка на светот, Рапино (34) се осврна на расизмот, хомофобијата и на нееднаквоста за кои...

На СП ќе трчаат и сите 30 шампиони на Дијамантската лига

На 17. Светско првенство (СП) во атлетика, во Доха, Катар (од 27 септември), ќе настапат вкупно 1.928 спортист(к)и, од кои 1.039 се мажи и...

Шпанија е кошаркарска велесила – годинава собра четири титули

Шпанија доминираше од кадетска до сениорска конкуренција мажи и жени, освојувајќи вкупно шест медали, од кои четири злата и по едно сребро и бронза,...

Уште за четири олимписки места ќе се тркаат дури 24 репрезентации

Со одигрувањето на четврт-финалето на Светското првенство (СП) во кошарка во Кина се заокружи уште еден дел од квалификациите за пласман на Летните олимписки...

Шлаканица за Србите, Аргентина ги елиминира од СП

Аргентинците се првите полу-финалисти на Светското првенство во Кина. Аргентина во четврт-финалето ја надигра фаворизираната Србија 97:97 (25:23, 29:26, 14:18, 29:20). „Гаучосите“ одиграа шутерски брилијантен...