Ознака: СП

ФИФА ќе заработи 11 милијарди долари од СП 2026!

Гласањето за тоа кој ќе биде домаќин на СП 2026 ќе се одржи на 13 јуни во Москва, пред почетокот на СП 2018 Заедничката понуда...

По поминати над 145.000 км, пехарот се врати во Русија

На 41-от ден до почетокот на Светското првенство (СП) во фудбал, пехарот наменет за светски првак повторно се врати во земјата-домаќин, Русија. Предвидено е...

Со „снежен“ меч во Сочи се одбележаа 50 дена до СП

На над 2.000 метри надморска височина, во снежниот Сочи се одигра фудбалски натпревар со кој беа одбележани 50-те дена до почетокот на Светското првенство...

Над 500.000 туристи за време на СП?

Очекуваме околу 500.000 странски туристи во Русија за време на Светското фудбалско првенство. Многу региони за еден месец, за време на Мундијалот, ќе го...

Во радиус од два километра нема да има алкохол

Градските власти на Москва одлучија на деновите на одигрување натпревари, но и претходниот ден, на фудбалското СП, во околината на двата стадиона да се...

Чембрлејн поради повреда го пропушта СП во Русија

Фудбалерот на Ливерпул и член на англиската репрезентација Алекс Окслејд-Чембрлејн нема да игра на Светското првенство во Русија поради повредата на коленото која ја...

Третата фаза за билети за СП е според принципот „кликнувај побрзо“

Оваа „фаза три“ од продажбата на билетите насловена како „продажба во последната минута“ ќе трае до финалниот натпревар на СП, на 15 јули и...

Измамници нудат и 40 пати поскапи билети за СП

За натпреварот Англија - Тунис, на 18 јуни, билетите се нуделе од 500 до дури 12.000 евра, иако на официјалната интернет-страница на ФИФА тие...

Блатер ги критикува одлуките за ВАР и за СП со...

Сеп Блатер (82), поранешниот претседател на Светската фудбалска федерација (ФИФА), смета дека „не е многу паметна“ одлуката на Светското првенство во Русија годинава да...

Џонсон: Англија нема да го бојкотира СП во фудбал во Русија

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон изјави дека Англија се откажала од идејата да го бојкотира претстојното Светско првенство во Русија. Според него,...