Ознака: СП

Нејмар: Сè уште не сум целосно подготвен

Ѕвездата на бразилската фудбалска репрезентација, Нејмар де Силва Сантос Јуниор, изјави дека се уште во целост не е заздравен од повредата на стапалото, иако...

Кугларот Влакевски четвртфиналист на СП во Клуж

Македонскиот кугларски репрезентативец Бојан Влакевски се пласираше во четврт-финалето на Светското поединечно првенство (СП), кое утре звршува во романскиот град Клуж. Тој во денешената...

Спасиќ посакува финале и медал на СП во Швајцарија

Најдобриот македонски кајакар, Љубомир Спасиќ идната недела, од 30 мај до 3 јуни, ќе настапи на Светското првенство (СП) на диви води во Мутатхал,...

Платини: Имаше мало местење на ждрепката на СП во Франција

Поранешниот претседател на УЕФА, Мишел Платини, за француските медиуми изјави дека на Светското првенство во Франција во 1998 година било наместено домаќините и Бразил...

На новинарот Зепелт му е одобрен влез на СП во Русија

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, изјави дека Русија му одобрила влез на новинарот што направи документарен филм за наводниот допинг во...

ФИФА ги одреди ВАР-судиите за СП

Светската фудбалска федерација (ФИФА) на својата официјална страна, ја објави листата од 13 судии што на Светското првенство (СП) во Русија ќе бидат задолжени...

Познати провизорните списоци за СП, финалните до 4 јуни

Повеќето селектори веќе ги објавија провизорните листи со имињата на 28, 29, 32, па и 35 фудбалери, кандидати за настап на финалниот турнир Светското првенство...

Дани Алвеш нема да настапи на СП во Русија

Бразилскиот фудбалски репрезентативец Дани Алвеш ќе го пропушти Светското првенство во Русија поради повредата на коленото. Иако според првичните проценки 35-годишниот фудбалер требаше да биде...

ФИФА ќе заработи 11 милијарди долари од СП 2026!

Гласањето за тоа кој ќе биде домаќин на СП 2026 ќе се одржи на 13 јуни во Москва, пред почетокот на СП 2018 Заедничката понуда...