29.8 C
Skopje
18.6.2021 - 14:35

Ознака: СП

Пандев меѓу 10-те фудбалери што заслужуваат настап на СП

Светската фудбалска федерација (ФИФА) издвои 10 играчи на возраст од 28 и повеќе години што заслужуваат да настапат на завршниот турнир в година, а...

Македонија го почнува седмиот циклус за пласман на СП

На списокот на селекторот Ангеловски за мечевите со Романија, Лихтенштајн и со Германија, од 25 до 31 март, има 26 фудбалери што беа стандардни...

Десетте селектори освоиле четири светски и три европски титули

ФУДБАЛ - ГЕРМАНИЈА Сегашниот селектор на Германија, Јоаким Лев, кој во 2014 стана светски првак, најави повлекување по завршувањето на ЕП 2020 Селекторот на една од...

Тестовите се негативни, македонските ракометари чекаат повик за настап на Мундијалот

Комплетниот состав на ракометната репрезентација на Македонија добил негативни резултати на последното тестирање за ковид-19, со што избраниците на Данило Брестовац се подготвени да...

Македонија одново на свој терен ќе игра за пласман во баражот...

Во квалификациската група 2 се Македонија, Исланд, Литванија и Грција, а во баражот ќе играат најдобрите две селекции. Македонија беше домаќин и на квалификациски...

Светската хокеарска федeрација сака СП да се одржи во Белорусија

Светската федерација во хокеј на мраз (ИХФ) и понатаму сака машкото Светското првенство (СП) во 2021 година да се одржи во Белорусија и покрај...

Хасан Мустафа се надева на СП пред публика

Се надевам дека претстојното СП во ракомет е светло на крајот од тунелот и покрај пандемијата на коронавирусот, оптимист е претседателот на ИХФ, Мустафа Претседателот...

Македонија ќе игра со Исланд, Грција и со Литванија за пласман...

Добивме противници по мера, но сепак не смееме никого да потцениме. Во квалификациите влегуваме со поставена цел, да видиме со какви сили располагаме пред...

СП во скијачки летови во декември на Планица

Меѓународната скијачка федерација (ФИС) на видеоконференција го потврди новиот датум за одржување на претстојното Светско првенство (СП) во скијачки летови. Одлучено е тоа да...

Од три СП, прво, второ и трето место не е лошо

Барези не беше најголемиот, најсилниот или најбрзиот одбранбен играч, но ги поседуваше најдобрите квалитети. Со можен исклучок на Бекенбауер, тешко е да се замисли...