14.8 C
Skopje
13.7.2020 - 1:45

Ознака: СП

Македонија ќе игра со Исланд, Грција и со Литванија за пласман...

Добивме противници по мера, но сепак не смееме никого да потцениме. Во квалификациите влегуваме со поставена цел, да видиме со какви сили располагаме пред...

СП во скијачки летови во декември на Планица

Меѓународната скијачка федерација (ФИС) на видеоконференција го потврди новиот датум за одржување на претстојното Светско првенство (СП) во скијачки летови. Одлучено е тоа да...

Од три СП, прво, второ и трето место не е лошо

Барези не беше најголемиот, најсилниот или најбрзиот одбранбен играч, но ги поседуваше најдобрите квалитети. Со можен исклучок на Бекенбауер, тешко е да се замисли...

Македонија не оди на СП, Вардар ја предава европската титула без...

Европската ракометна федерација (ЕХФ) донесе повеќе контроверзни одлуки поради пандемијата на корона вирусот кои посебно го засегаат македонскиот ракомет – машката репрезентација нема да...

Во 2022 година и СП и ЕП во атлетика

За да го избегне совпаѓањето со Летните олимписки игри во Токио во 2021 година, Светската атлетска (СА) одлучи Светското првенство (СП), кое требаше да...

Македонија – Франција во јули?

РАКОМЕТ - АЛТЕРНАТИВНИ ДАТУМИ НА ЕХФ ЗА СИТЕ МЕЧЕВИ Европската ракометна федерација (ЕХФ) излезе со алтернативен предлог-распоред на натпреварите во случај ситуацијата со пандемијата на...

Откажано и СП во хокеј на мраз во Швајцарија

Пандемијата на коронавирусот беше причина да се откаже и годинашново Светско првенство (СП) во хокеј на мраз за мажи (8-24 мај) во Швајцарија, потврди...

Хрватска и Шпанија пред пласман на СП

Со победите над Австрија и над Германија, Шпанија и Хрватска обезбедија пласман во полуфиналето на Европското првенство (ЕП) во Австрија, Норвешка и во Шведска....

СП за жени во фудбал на две години!

Светското првенство (СП) во фудбал за жени би можело да се игра на секои две, наместо четири години, размислуваат во Светската фудбалска асоцијација (ФИФА),...

Ставре Јада во Австрија и во Италија се подготвува за СП...

Македонскиот нордиец, олимпиецот, Ставре Јада (21) кон крајот на ноевмри настапи на првиот натпревар сезонава во рамките на ИБУ купот, во биатлон, во Сјусјоен,...