Ознака: СП 2022

Полска и Словенија домаќини на СП 2022

Полска ја освои титулата на последните две СП, во 2014 и во 2018 година, двапати победувајќи го Бразил во финалето ОДБОЈКА Полска и Словенија ќе бидат...

Томовски: Со нови системски решенија Македонија има потенцијал многу почесто да...

Македонија има фантастичен потенцијал и со поставување на систем, организација и инвестирање би можела многу почесто да создава фудбалери како што се Дарко Панчев,...

Ристовски: Македонското сонце го огреа светскиот фудбал

Капитенот Стефан Ристовски со симболична порака за два милиона срца на Инстаграм ѝ се заблагодари на нацијата за поддршката што на фудбалската репрезентација на...

Милевски: Момците покажаа дека имаат голем потенцијал да се натпреваруваат со...

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Благоја Милевски, им оддаде признание на неговите избраници за прикажаната игра против Португалија (0-2) во вечерашниот решавачки меч за...

Триумфот над Португалија на македонските фудбалери ќе им донесе и пет...

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ќе ги награди репрезентативците со премија во висина од околу 4,5 милиони евра во случај да обезбедат пласман на...

Милевски: Роналдо е најдобриот, но не игра сам, ние имаме свои...

Ние не сме дојдени тука како туристи, дојдовме да уживаме во натпреварот и да победиме, кажа селекторот Благоја Милевски на денешната прес-конференција во пресрет...

Враќањето на „кралот“ за дуелот со Македонија го израдува Роналдо

Кристијано Роналдо изрази задоволство од враќањето на искусниот одбранбен фудбалер Пепе во составот на Португалија за утрешниот меч против Македонија во Порто, за пласман...

„Сакаме на светско“ – македонските фудбалери пречекани со песни и овации...

Македонските фудбалски репрезентативци вечерва беа поздравени од бројните навивачи собрани на плоштадот „Македонија“ во Скопје, на приредениот пречек за „црвено-жолтите“ по синоќешната сензационална победа...

Трајковски: Шутнав со последните сили, судбината вмеша прсти

Стрелецот на победоносниот гол против Италија, Александар Трајковски, изјави оти судбината посакала тој да ѝ донесе сензационална победа на македонската репрезентација над Италија (1-0)...

Патот на Македонија кон Катар е исполнет со чуда

Синоќешната победа во Палермо над Италија е второто чудо кое го приредија македонските  фудбалски репрезентативци во тековните квалификации за Светското првенство во Катар,  откако...