15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 16:02

Ознака: СП 2021

Горан Ѓоргоноски го анализира Мундијалот во Египет за „Нова Македонија“

Домаќинот предводен од Гарсија Парондо покажа многу на овој шампионат. Во ситуација кога нивната антропологија е феноменална и физички се доминатни, покажаа дека со...

Данска супериорно ја одбрани светската титула

Ракометарите на Данска славеа против Шведска со 26-24 (13-13) во финалето на Светското првенство во Египет, со што го одбранија трофејот освоен пред две...

Данците ќе ја бранат светската круна против Шведска

Ракометарите на Данска ќе ја бранат светската круна против Шведска во финалето на Мундијалот во Египет, кое се игра в недела од 17.30 часот. Данците...

Фаворизираните Данска и Франција во полуфиналето по голема борба

Ракометарите на Данска, Франција, Шведска и на Шпанија ќе се борат за медали на Светското првенство во Египет.  Актуелниот бранител на трофејот Данска го совлада...

Хрватска не успеа да ја искористи услугата од Катар

Хрватските ракометари претрпеа тежок пораз од Данска со 26-38 и не успеаја да се пласираат во четврт-финалето на Светското првенство во Египет. Откако Катар им...

Французите и Швеѓаните супериорно влегоа во четврт-финалето

Ракометарите на Франција и на Шведска изборија пласман во четврт-финалето на Светското првенство во Египет, со убедливи победи во последното коло од втората фаза. Французите...

Лазаров Велики

ИХФ го одбележа подвигот на капитенот на Македонија Капитенот Кирил Лазаров стигна до импресивната бројка од 500 гола во македонскиот дрес на големите натпреварувања, 22...

Македонија со пораз се прости од Мундијалот

Ракометната репрезентација на Македонија загуби од Белорусија со 26-30 (14-14) во нејзиниот последен меч на Светското првенство во Египет, одигран во рамките на групата...

Русија ги казни грешките на Македонија

Руските ракометари ги искористија грешките на Македонија за да слават убедлива победа со 32-20 во второто коло од главната фаза на Светското првенство во...

Македонија немаше сили за изненадување против Словенија

Ракометната репрезентација на Македонија одлично го отвори мечот и пружи отпор во првите 22 минути, но сепак, немаше сили за изненадување против фаворизираната Словенија...