5 C
Skopje
24.1.2019 - 14:24

Ознака: СП 2019

Шпанија подобра од Бразил, Норвешка го доби скандинавското дерби

Шпанската ракометна репрезентација оствари победа над Бразил со 36-24 (19-13) во натпревар од втората фаза од Светското првенство во Германија и Данска. Шпанија одигра одличен...

Лазаров најкорисен играч по првата фаза

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е МВП по првата групна фаза на Светското првенство. Лазаров петте натпревари во Б-групата ги заврши со вкупно...

СП 2019 поставува рекорди во гледаност

По групната фаза на СП во Германија и во Данска просекот на гледачи во салите е над 8.000 по натпревар, што е, на пример,...

Лазаров: Не треба сега да се предадеме, туку да продолжиме цврсто...

Капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров е свесен за пропуштената можност на Светското првенство и повика на поддршка за младите играчи кои се иднината...

Манасков: Одиме со главата горе во Келн

Дејан Манасков изјави дека младите македонски ракометари треба да созреат за да не се повторуваат грешките од тековниот Мундијал, по поразот од Исланд 22-24.  –...

Падот во вториот дел ја остави Македонија без главна фаза

Македонија не успеа да обезбеди пласман во главната фаза на Светското првенство (СП) во ракомет, откако загуби од Исланд со 22-24 во решавачкиот меч...

СП: Резултатската клацкалка застана на средина, реми на Германија и Франција

Со гол во последната секунда, репрезентацијата на Франција во трилер завршница успеа да се избори за реми (25:25) во натпреварот против домаќинот Германија на...

СП: Убедлива победа на Норвешка против Чиле, Србија со пресврт ја...

Репрезентативците на Норвешка со убедлив резултат од 41:20 ги победија ракометарите на Чиле, со што барем за сега ја обезбедија првата позиција во групата...

Лазаров: Мислам дека не се посрамотивме против Хрватска

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров по денешниот пораз од Хрватска со 9 гола разлика (31-22) во Минхен, изјави дека „жолто-црвените“ не се...

Червар: Бевме поуспешни од Македонија во играта со седум играчи

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар по вечерашната победа над Македонија со 31-22 во мечот на 3-тото коло на Светското првенство, одигран во...