13 C
Skopje
14.11.2018 - 19:04

Ознака: сп 2018

ВАДА задоволна од активностите за време на СП во Русија

Претседателот на Светската антидопинг агенција (ВАДА) Крег Риди изјави дека анти-допинг службите на Светското фудбалско првенство во Русија биле добро организирани. - Во ФИФА не...

Победата на СП го зголеми моралот на Французите, но не и...

Освојувањето на фудбалското Светско првенство ги претвори Французите, долгогодишни песимисти, во оптимисти, но не ја зголеми популарноста на претседателот Емануел Макрон, покажа анкетата на Институтот...

Од славје до безредие

Двајца навивачи на Франција загинаа вчера вечер додека го славеле освојувањето на светската титула против Хрватска. Во градот Анеси, навивач одлучи да ја прослави титулата...

Белгија е 20-та репрезентација што освојува медал на СП

Белгија ја совлада Англија во „малото финале“ на СП 2018 во Санкт Петербург, со 2-0, и го освои својот прв медал на мундијалите, бронзен...

Нов тактички тренд на СП – голови од прекин

СП 2018 постави рекорд - 68 гола на 63 меча (без финалето Франција - Хрватска) постигнати од прекин (корнер, слободен удар), објави ФИФА во...

Идеалниот тим на СП 2018 по мини-анкета на „Нова Македонија“

Данијел Субашиќ, Бенжамин Павар (Домагој Вида), Рафаел Варан, Дејан Ловрен, Лукас Хернандез, Еден Азар, Кевин Де Брујне, Лука Модриќ, Антоан Гризман, Килијан Мбапе и...

Путин ќе учествува на доделувањето на наградите

Рускиот претседател Владимир Путин ќе учествува на церемонијата на доделување на наградите по завршувањето на финалето на Светскиот фудбалски шампионат 2018 година. Путин исто така...

Невил се сомнева дека Кејн играл повреден на Мундијалот

Англиската јавност тешко ќе ја преболи елиминацијата од Хрватска во полуфиналето на Светското првенство во Русија, а многумина сметаат дека капитенот Хари Кејн е...

Невообичаениот пат до финалето на хрватските господари на хаосот

Фудбалската репрезентација на Хрватска направи големо изненадување со пласманот во финалето на Светското првенство (СП) во Русија, особено ако се земат предвид сите предизвици...

Хрватска во финале против Франција

Голот на Марио Манџукиќ постигнат во 108-та минута од првото продолжение и донесе победа на Хрватска од 2-1 против Ангија, во полуфиналето на Светското...