13.8 C
Skopje
15.6.2021 - 0:39

Ознака: СП Русија 2018

Хрватите го изненадија светот

Генетиката, традицијата, смислата за играње фудбал или природниот талент, како и љубовта кон оваа игра, која им е во крвта, се некои од одговорите...

Мечта

И тоа да се сонува за големи нешта (не само декларативно, туку со тежнеење, упорност, спортска дрскост, инает, дисциплина, самомотивација, посветеност, откажување...). Сево ова...

Ништо не е случајно во успехот на Хрватска

Хрватска има искусен тим (27,8 години и 50 настапи во просек за репрезентацијата), со повеќе клучни играчи на европски гиганти и долгогодишна развиена школа....

Хрватска по три „маратона“ ќе игра со Франција за титулата

Во второто полуфинале на СП, Хрватска ја совлада Англија со 2-1 и првпат се пласира во финалето, во кое ќе сретне со Франција, в...

Белгија речиси со ист состав играше со Франција и со Македонија...

Во полуфиналето на СП 2018 завчера настапија деветмина што играа и во 2013 година во Скопје, со Македонија, во квалификациите за СП 2014. Вкупно...

Франција, како и во 1998-та, има тројца бекови-стрелци

Французите беа подобри од Белгија во првото полуфинале (1-0), па в недела, во финалето на СП 2018 во Москва, ќе играат со Хрватска или...

Англија игра за реприза, Хрватска за чекор напред

За Англичаните победата во вечерашниот полуфинален меч ќе значи второ финале на СП, по она во 1966-та, а прво би било за Хрватите, кои...

Полуфинале на 25 клупски колеги

За денешното полуфинале најмногубројна е колонијата на Челси, петмина репрезентативци на Франција и на Белгија, а по четворица има од Тотенхем и од ПСЖ Дванаесет...

Тотенхем има најмногу полуфиналисти, речиси цел тим

Од четирите репрезентации-полуфиналисти на Светското првенство во фудбал во Русија, само Англија има селекција со фудбалери само од една земја. За Хрватска настапуваат репрезентативци...

Што ќе решава – нијанса, потег, инспирација, среќа, тактичка зрелост…?

Во пресрет на полуфиналињата на СП 2018, разговаравме со тројца македонски тренери, кои сметаат дека Франција, Белгија, Англија и Хрватска заслужено се во полуфиналето,...