Ознака: спц

СЦП и понуди на МПЦ-ОА автономен статус: Што значи тоа и...

За верските аналитичари искучително проблематично е што во одлуката на СПЦ, пишува дека таа е донесена откако добиле писмо, или барање од Синодот на...

Соборот на СПЦ го одобри канонското единство со МПЦ-ОА, велат српските...

Соборот на СПЦ денеска го одобри канонското единство на СПЦ со Македонска православна црква, односно „Охридска архиепископија“, пишува српски „Блиц“. Така е решен спорот, кој...

МПЦ-ОА не планира одржување заедничка света архиерејска литургија со СПЦ

Македонската православна црква – Охридска Архиепископија не добила покана и не планира одржување заедничка света архиерејска литургија меѓу великодостојниците на нашата и на Српската...

Зошто е историска одлуката на Вселенската патријаршија да воспостави канонско единство...

ПО ОДЛУКАТА НА ВСЕЛЕНСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА ДА ВОСПОСТАВИ КАНОНСКО ЕДИНСТВО СО МПЦ-ОА Исчекор на Македонската православна црква (МПЦ), како Охридска архиепископија, кон автокефалност? Полесен пат до автокефалност...

РПЦ: Ги признаваме исклучителните канонски права на СПЦ во Македонија

Откако денеска Вселенската патријаршија ја призна за канонска и ја отстрани повеќедецинската шизма наложена врз Охридската Архиепископија, возобновена во лицето на МПЦ, Руската православна...

МПЦ-ОА и СПЦ конечно седнаа на заедничка маса: Ќе има ли...

Портпаролот на Синодот на МПЦ-ОА, г. Тимотеј не открива детали околу средбата меѓу двете цркви. Кратко за „Нова Македонија“ искометира дека преговорите се во...

Српскиот владика Иринеј: Треба да продолжи дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

Неопходно е да продолжи дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ за надминување на отвореното црковно прашање, изјави епископот бачки Иринеј, во интервју за српскиот неделник...

СПЦ со нови атаки кон МПЦ и со територијални претензии

Српската православна црква не се откажува од намерата по секоја цена да спречи признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА. Последната таква најава доаѓа од патријаршискиот...

СПЦ се заканува со раскол ако биде признаена МПЦ-ОА

Српската православна црква (СПЦ) се закани дека е можен раскол со Вселенската патријаршија ако биде признаена автокефалноста на МПЦ-ОА. Во случај да биде повторен преседан...

Ѓукановиќ: СПЦ е прекугранична алатка на српскиот национализам

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ повторно ја обвини Српската православна црква (СПЦ) дека е, како што рече, единствена прекугранична инфраструктура на српскиот национализам. Ѓукановиќ за словенечко...