Ознака: спц

РПЦ: Ги признаваме исклучителните канонски права на СПЦ во Македонија

Откако денеска Вселенската патријаршија ја призна за канонска и ја отстрани повеќедецинската шизма наложена врз Охридската Архиепископија, возобновена во лицето на МПЦ, Руската православна...

МПЦ-ОА и СПЦ конечно седнаа на заедничка маса: Ќе има ли...

Портпаролот на Синодот на МПЦ-ОА, г. Тимотеј не открива детали околу средбата меѓу двете цркви. Кратко за „Нова Македонија“ искометира дека преговорите се во...

Српскиот владика Иринеј: Треба да продолжи дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

Неопходно е да продолжи дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ за надминување на отвореното црковно прашање, изјави епископот бачки Иринеј, во интервју за српскиот неделник...

СПЦ со нови атаки кон МПЦ и со територијални претензии

Српската православна црква не се откажува од намерата по секоја цена да спречи признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА. Последната таква најава доаѓа од патријаршискиот...

СПЦ се заканува со раскол ако биде признаена МПЦ-ОА

Српската православна црква (СПЦ) се закани дека е можен раскол со Вселенската патријаршија ако биде признаена автокефалноста на МПЦ-ОА. Во случај да биде повторен преседан...

Ѓукановиќ: СПЦ е прекугранична алатка на српскиот национализам

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ повторно ја обвини Српската православна црква (СПЦ) дека е, како што рече, единствена прекугранична инфраструктура на српскиот национализам. Ѓукановиќ за словенечко...

Подгорица потврди дека патријархот Порфириј бил во опасност во Цетиње

Потпретседателот на црногорската Влада, Дритан Абазовиќ, изјави дека постоела голема безбедносна закана за патријархот. - Истрагата ќе ги утврди деталите и фактите за безбедносните закани...

Српскиот патријарх Порфириј превентивно во изолација

Српскиот патријарх Порфириј ќе биде во изолација во наредните денови. Мерката е превентивна, а следува по консултација со лекари, соопштија денеска од неговиот кабинет. - Патријархот...

Дали новиот патријарх на СПЦ значи и нов однос кон МПЦ?

Новиот патријарх на СПЦ, Порфириј, се смета дека гравитира кон конзервативното крило на црквата, близок на бачкиот епископ. Порфириј е всушност и негово „духовно...

Телото на патријархот Иринеј покриено со стакло на погребната литургија

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, околу 9 часот започна погребната литургија. Ковчегот се наоѓа...