Ознака: спц

МПЦ-ОА нема да брза со одговор за СПЦ

Верските аналитичари велат дека владиците на МПЦ-ОА мора да останат доследни на својата историска одлука да се изборат за признавање на автокефалноста на нашата...

Патријархот Вартоломеј свртел нова страница во Атина

Особено е интересно што за време на посетата во Атина, Вартоломеј имал средба и со американскиот амбасадор во Грција. По таа средба, САД отворено...

СПЦ подготвува стратегија за продолжување на дијалогот со МПЦ

Српската православна црква (СПЦ) интензивно подготвува стратегија за брзо продолжување на замрзнатиот дијалог со македонската православна црква (МПЦ), дознава „Вечерње новости“. Како што пишува весникот,...

Неискрена рака за помош

Овие сегашни најави за враќање на масата за преговори многумина ги оценија како последна лебедова песна на српските архијереи, која е израз на немоќ...

Искрена ли е СПЦ кон МПЦ-ОА?

Верските аналитичари велат дека токму СПЦ со својата политика на оспорувања е главната причина што таа денес има проблеми не само со МПЦ-ОА туку...

СПЦ со непроменет став за Косово

Ставот на Српската православна црква за Косово ќе биде формулиран и објавен како посебен акт на Светиот архијерејски собор, а црковниот врв во овој...

СПЦ ретерира, сега сака разговори со МПЦ

Верските аналитичари сметаат дека МПЦ треба да чека изјаснување и став од Вселенската патријаршија за нејзиното прашање, зашто таа е последната инстанцата што може...

Вучиќ бара „благослов“ за политиката за разграничување

Патријархот на СПЦ, Иринеј, во изјавата за медиумите рече дека претседателот Вучиќ јуначки се бори за Србија, за Косово и Метохија и за сѐ...

За СПЦ Вселенската патријаршија повеќе не е врховна црковна власт

Митрополитот црногорско приморски Амфилохије порача дека автокефалноста на православната црква во Украина нема да влијае на статусот на црквата во Црна Гора. Тој додава дека,...

Против СПЦ поднесена тужба за педофилија во Лондон

Британскиот адвокат Младен Кесар за српскиот весник „Данас“ потврди дека поднел тужби против Српската православна црква (СПЦ), за сексуална злоупотреба од страна на српски...