Ознака: спц

Договорот помеѓу црногорската влада и СПЦ потпишан и покрај заканите на...

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ и српскиот патријарх Порфириј денеска во Подгорица го потпишаа Темелниот договор со кој се регулира функционирањето на СПЦ во Црна...

По 18 години се возобновува прославата на Илинден во манастирот „Св....

Во манастирот „Св. Прохор Пчињски“, покрај одбележувањето на празникот Илинден од страна на државно-црковна делегација предводена од претседателот Стево Пендаровски, заедничка литургија по повод...

Лавров: Разумна одлуката на патријархот Порфириј за евхаристичко единство на СПЦ...

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров позитивно ја оцени одлуката на Архиерејскиот собор на Српската Православна Црква (СПЦ) и Патријархот Порфириј за...

Иринеј бачки: СПЦ ниту го фаворизира, ниту може да го забрани...

Српската православна црква е неправедно обвинета за фаворизирање на името Македонска православна црква, иако не го користи во ниту еден од официјалните документи, туку...

Продлабочување на врските на МПЦ-ОА со сестринските православни цркви

Делегација на Српската православна црква, предводена од неговата светост, српскиот патријарх г.г. Порфириј, изминативе два дена беше во посета на Охрид и дебарско-кичевската епархија....

Порфириј од Охрид: На луѓето тука им било најважно да ја...

Гледајќи ги светилиштата во охридско-струшкиот регион сфативме дека на луѓето тука најважно од се им било да ја чуваат својата православна христијанска вера, но...

Г.г. Стефан му го честиташе именденот на патријархот Вартоломеј: Ни дадовте...

Утрово во Фанар, во Соборниот храм на Вселенската патријаршија, посветен на светиот Георгиј Победоносец, се одржа празнична литургија по повод именденот на Вселенскиот патријарх...

Македонската православна црква-ОА ќе ги следи канонскиот пат и процес

Во јавноста имаше различни коментари за чинот на СПЦ, која во своето седиште во Белград ја потврди својата согласност за автокефалноста на МПЦ-ОА. Во...

Комисија за верски заедници: Очекуваме во најскоро време Вселенскиот патријарх да...

Комисијата за односи со верските заедници соопшти дека како надлежен државен орган за религиските прашања и односи, со особено внимание го следи понатамошниот развој...

МПЦ-ОА: Документот на СПЦ, надеж за скоро издавање на томос од...

Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија денеска излезе со соопштение во кое изразува благодарност до Српската православна црква, поради заокружување на процесот на помирување,...