18.8 C
Skopje
12.6.2021 - 23:36

Ознака: „Спутник“

Германија сака да купи 30 милиони дози од „спутник В“

Германија сака да купи до 30 милиони дози од руската вакцина „спутник В“ против ковид-19 во јуни, јули и август, изјави денеска премиерот на...

Гинзбург тврди дека вакцината „спутник“ е ефикасна и за животните

Вакцината „спутник“ исто така може добро да ги заштити животните од коронавирусот, изјави директорот на Државниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар...

Руската вакцина од „Торлак“ во употреба од јуни

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави дека првите дози на руската вакцина „спутник“ од институтот „Торлак“ ќе бидат пуштени во употреба помеѓу 5 и...

Руската вакцина ги судри Мицотакис и Ципрас

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис влезе во расправија со опозицискиот лидер Алексис Ципрас поради прашањето дали Грција треба да ја нарача руската вакцина „спутник“, настрана...

Вакцината „спутник“ ќе се произведува и во Србија

Рускиот Фонд за директни инвестиции (РДИФ) и српскиот Институт за вирологија, вакцини и серуми „Торлак“ објавија дека постигнале договор за производство на руската вакцина...

Спутник

Порано или подоцна, сите вештачки „спутници“ паѓаат, сосе нивните опоненти, но верувам (како и многу генерации пред нас), дека и во „името на сите...

Досега 31.000 волонтери ја примиле вакцината „спутник в“

Руското Министерство за здравство објави дека го прекинало приемот на нови волонтери за главните тестови на вакцината „спутник в“, пренесува „Ројтерс“. Министерството наведува дека над...

Британскиот парламентарен комитет смета дека РТ и „Спутник“ се алатки за...

Русија спроведува кампањи за дезинформации и се обидува да наметне политичко влијание особено преку работењето на каналот РТ и новинската агенција „Спутник“, тврди извештајот...