Ознака: „Спутник 5“

Курц и Путин разговараа за заедничко производство на руската вакцина

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, разговараше со рускиот претседател Владимир Путин за испорака и заедничко производство на вакцината „Спутник 5“. Како што беше објавено во Виена,...

Во Србија пристигаат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник 5“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“ во институтот Торлак, а...

Унгарија прва во ЕУ почна да вакцинира со руската вакцина

Унгарија денес стана првата земја на Европската Унија што почна вакцинација со руската вакцина „Спутник 5“ против коронавирус. Унгарија веќе беше првата земја членка на...

Србија подготвена прва во Европа да ја произведува руската вакцина

Србија би можела да биде прва држава во Европа што би ја произведувала руската вакцина против ковид-19, „спутник 5“, потврдено е по посетата на...

Руската амбасада во Хрватска под опсада поради вакцината

Илјадници хрватски граѓани деновиве ја контактираа руската амбасада во Загреб во потрага по руска вакцина против коронавирус. Сепак, хрватските власти сè уште не испратиле...

Поднесено барање за регистрација на вакцината „спутник 5“ во ЕУ

Рускиот фонд за директни инвестиции објави дека на 29 јануари било поднесено барање за регистрација на вакцината „спутник 5“ во Европската унија. Тимови од руските...

Италија бара под итно да се дозволи употребата на руската вакцина

По позитивните написи во италијанските медиуми и мислењата на експертите за руската вакцина „спутник 5“, советникот во регионалната влада на Ломбардија, италијанска провинција која...

Новото откритие за руската вакцина ги радува оние кои се обложија...

Кога Русија во август стана првата држава која одобри вакцина против ковид-19, таквата одлука беше дочекана со сомнеж ширум светот. Вакцината „спутник 5“ не...

„Спутник 5“ покажала ефикасност од 91,6 проценти во третата фаза од...

Руската вакцина против коронавирус „Спутник 5“ се покажа како 91,6 проценти ефикасна во третата фаза на клиничките испитувања, покажуваат резултатите објавени во медицинското списание...

„Спутник лајт“ – нова верзија на руската вакцина од која ќе...

Руска единечна вакцина против коронавирусот наречена „Спутник лајт“ ќе се појави во февруари, објавено е на твитер-профилот на „Спутник 5“, првата одобрена вакцина против...