19.8 C
Skopje
22.6.2021 - 3:40

Ознака: спутник В

„Спутник лајт“ – нова верзија на руската вакцина од која ќе...

Руска единечна вакцина против коронавирусот наречена „Спутник лајт“ ќе се појави во февруари, објавено е на твитер-профилот на „Спутник в“, првата одобрена вакцина против...

Во Србија пристигнаа 40 илјади дози на руската вакцина „спутник в“

Авион со 40.000 дози на руската вакцина „спутник в“ слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, а беше пречекан од министерот за иновации Ненад Поповиќ,...

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината „спутник в“

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината „спутник в“ (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина на турскиот пазар. Како што...

Налогот на руската вакцина „спутник в“ доби ограничување на „Твитер“

Социјалната мрежа „Твитер“ го ограничи пристапот до официјалниот налог за промоција на „спутник в“ – руската вакцина против коронавирусот. На налогот е издадено предупредување дека...

„Спутник в“ без несакани ефекти кај 85 отсто од волонтерите

Според водечкиот руски виролог Александар Гинзбург Александар Гинзбург, директор на Рускиот научен истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, изјави дека 85 отсто од волонтерите...

Русија: „Спутник в“ е ефикасна и против новиот вид коронавирус

Вакцината „спутник в“ е ефикасна и против новиот вид на коронавирус што се појави во Велика Британија, изјави денеска Александар Гинзбург, директор на Националниот...

Утврдена цената на вакцината „Спутник в“ – 21 евро за две...

Руското Министерство за здравство ја утврди максималната цена на вакцината против коронавирусот „Спутник V“ на 1.942 рубли за две дози или 21,5 евра, изјави...

Руската вакцина „спутник в“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „спутник в“ до Српската агенција за лекови и медицински помагала (АЛИМС) за лабораториско...

Руската вакцина „спутник в“ ќе стигне во Србија до крајот на...

Првиот дел од руската вакцина „спутник в“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на Србија, по видео-конференцијата помеѓу...