31.8 C
Skopje
25.6.2021 - 12:41

Ознака: спутник В

Европската агенција за лекови ја почна процедурата за одобрување на руската...

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека почнала со разгледување на документацијата за вакцината „спутник В“, што ја изработи рускиот Институт „Гамалеја“, со...

Над 60 проценти од Русите не веруваат во „спутник В“

Речиси две третини од Русите не сакаат да ја примат руската вакцина „спутник В“, против коронавирус, а приближно ист број веруваат дека вирусот е...

Рускиот истражувачки центар тврди дека „спутник В“ е ефикасна против мутациите

Руската вакцина „спутник В“ покажува добри резултати против новите мутации на коронавирусот, изјави за „Ројтерс“, Денис Логунов, заменик-директор на рускиот национален истражувачки центар „Гамалеја“...

Заев дал насока за набавка на 100 илјади вакцини „Спутник В“

Премиерот Зоран Заев соопшти дека дал насоки за нарачка на 100 илјади вакцини „Спутник В“. - Да, би нарачале од Спутник, дадов насоки како што...

Пленковиќ: Русија е подготвена да ја испорача вакцината „спутник В“ во...

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска најави можност Хрватска да ја увезе руската вакцина против коронавирусoт, „спутник В“, што ќе зависи од одобрувањето на Европската...

Директорот на „Гамалеја“: Докажано е дека „спутник В“ штити најмалку 9...

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, рече дека е докажано дека вакцината против ковид-19, „спутник В“, обезбедува имунитет...

Русија не верува дека вакцината „спутник В“ ќе биде достапна во...

Русија не верува дека е можно нејзината вакцина „спутник В“ да се достави во Европската Унија пред мај или јуни, изјави денеска шефот на...

Русија очекува регистрација на вакцината Спутник В во 25 земји

Директорот на рускиот фонд за директни инвестиции, Кирил Дмитријев, изјави дека очекува вакцината Спутник В наскоро да биде регистрирана во 25 земји. - Се очекува...

„Спутник в“ покажала ефикасност од 91,6 проценти во третата фаза од...

Руската вакцина против коронавирус „Спутник в“ се покажа како 91,6 проценти ефикасна во третата фаза на клиничките испитувања, покажуваат резултатите објавени во медицинското списание...

Истражување: Вакцината „спутник В“ е 91,6 процент ефикасна против коронавирусот

Руската вакцина „спутник В“ е 91,6 процент ефикасна против симптоматскиот Ковид-19, сугерираат прелиминарните резултати од испитувањето. Прелиминарните откритија се засноваат на анализа на податоци на...