18.8 C
Skopje
12.6.2021 - 23:18

Ознака: спутник В

Курц: Со милион дози од руската вакцина побргу ќе се вратиме...

Австрија е сè поблиску до склучување договор за набавка на руската вакцина „Спутник в“, на што укажува и денешното соопштение на австрискиот канцелар, Себастијан...

Стигна втората пратка од руската вакцина „Спутник в“

Попладнево во 14.30 часот на меѓународниот аеродром во Скопје стигна втората пратка од руската вакцина „Спутник в“, наменета за ревакцинација на 3.000 здравствени работници,...

Грција ја призна вакцината „спутник В“, руските туристи ги очекуваат од...

Атина ја признава руската вакцина „спутник В“ како и европските вакцини при патување, изјави грчкиот министер за туризам, Харис Теохарис. Во интервју за „РИА новости“...

Почнува вакцинирањето со руската вакцина „спутник В“

Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска почнува вакцинацијата против Ковид-19 со вакцината „Спутник В“. Во поликлиниката Букурешт, пак, почнува ревакцинацијата со вакцината на „Фајзер“....

Во Италија првата фабрика за производство на „спутник В“ во ЕУ

Италијанско-руската стопанска комора објави дека Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) потпишал договор со швајцарската фармацевтска компанија „Адиен“ за заедничко производство на вакцината „спутник...

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од Русија. Пратката попладнево ќе ја...

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе пристигнат утре на скопскиот...

Европската агенција за лекови ја почна процедурата за одобрување на руската...

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека почнала со разгледување на документацијата за вакцината „спутник В“, што ја изработи рускиот Институт „Гамалеја“, со...

Над 60 проценти од Русите не веруваат во „спутник В“

Речиси две третини од Русите не сакаат да ја примат руската вакцина „спутник В“, против коронавирус, а приближно ист број веруваат дека вирусот е...

Рускиот истражувачки центар тврди дека „спутник В“ е ефикасна против мутациите

Руската вакцина „спутник В“ покажува добри резултати против новите мутации на коронавирусот, изјави за „Ројтерс“, Денис Логунов, заменик-директор на рускиот национален истражувачки центар „Гамалеја“...