16.8 C
Skopje
22.6.2021 - 7:41

Ознака: спутник В

„Спутник в“ штити од сите соеви, вклучително и од делта сојот

Институтот кој ја произведе руската вакцина против коронавирус, „Спутник в“, денеска објави дека штити од сите познати варијанти, вклучувајќи ја и делтата, одговорна за...

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „Спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „Спутник В“ против коронавирус, соопшти денеска рускиот фонд...

Руски инвестициски фонд: „Спутник В“ е поефикасна против индискиот сој отколку...

Вакцината „спутник В“ е поефикасна против делта-варијантата или т.н. индиски сој на коронавирусот од која било друга вакцина што покажала резултати за тој вид,...

Почна производството на „спутник В“ во Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, заедно со претседателите на Русија и Аргентина, Путин и Фернандез, го означија почетокот на производството на вакцината „Спутник в“...

Словачка стана втора земја-членка на ЕУ која ја одобри руската вакцина...

Словачка денеска ја одобри употребата на руската вакцина „Спутник в“ против коронавирусот и со тоа стана втора членка на ЕУ, по Унгарија, што го...

Првите дози на „спутник В“ од „Торлак“ се очекуваат за 15...

Министерот без ресор во Владата на Србија, Ненад Поповиќ изјави денес дека првите количини на вакцината „спутник В“ од „Торлак“ може да бидат готови...

Повеќе од 20 милиони луѓе во светот ја примиле руската вакцина...

Повеќе од 20 милиони луѓе во светот ја примиле руската вакцина против коронавирусот „спутник В“, објави рускиот Фонд за директни инвестиции (РДИФ). „Спутник В“ е...

Турција нарача 50 милиони дози од „спутник В“

Турција, која се бори со недостиг на вакцини против коронавирус, објави дека нарачала 50 милиони дози од руската вакцина „спутник В“. - Турција потпиша договор...

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „Спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се извезува во земјите од регионот,...

Австрија набавува милион дози од руската вакцина

Австрија ги заврши преговорите за набавка на руската вакцина против коронавирус „Спутник в“ и ќе набави милион дози, што ќе помогне да се забрза...