7.8 C
Skopje
6.12.2021 - 21:22

Ознака: справување

Констатирани екстремно високи температури, во иднина мерки за заштита во летните...

ПЛАН ЗА ИДНО СПРАВУВАЊЕ СО ГОРЕШТИНИТЕ ВО СКОПЈЕ Град Скопје изминатиов период изврши мерења со користење термална камера во три дневни интервали на повеќе локации,...

Кризата од пандемијата ја потроши кондицијата на ЕУ за справување со...

Најавите за новиот мигрантски бран сериозно го подигнаа нивото на вознемиреност во земјите-членки на ЕУ, кои веќе размислуваат за заострување на националните регулативи (а...

Во Битола одржано предавање за справување со елементарни непогоди

Во организација на Центарот за развој на Пелагонискиот регион, во Битола се одржа предавање на темата „Справување и препораки во случај на елементарни непогоди...

Инспекциските служби добија поголеми овластувања за справување со прекршителите на ковид-мерките

Владата ги разгледа и ги усвои предлог измените на Законот за заштита на население од заразни болести, со кои се предвидени нови поголеми овластувања...

Како „Тројцата мускетари“ ѝ помогнаа на Грузија да се справи со...

Грузија е меѓу 15-те држави надвор од Европската Унија, кои блокот ги смета за доволно безбедни за да ги отвори своите граници за нив....

Филипче: Покажаме дека здравствениот систем функционира и може да му се...

Министерот за здравство, Венко Филипче, во вечерашното гостување во емисијата „Само Интервју“ на телевизија Канал 5 се осврна и на медицинскиот кадар и болничките...

Потребен е нов пристап за справување со заразата

ЕСКАЛАЦИЈАТА НА ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ ЗАГРИЖУВА И ОПОМЕНУВА Додека земјите од соседството и Европа целосно го нормализираат животот, во Македонија се случува втор ек на...

Венецуела почна правна битка за своето злато во Банката на Англија

Венецуела почна правна битка за пристап до златото вредно милијарда долари чувано во Банката на Англија. Венецуела тврди дека парите ѝ се потребни за...

Пред бројките и Швеѓаните молчат

На 28 март, 2.000 шведски истражувачи потпишаа петиција со која ја повикаа владата „веднаш да преземе чекори и да ги почитува препораките на Светската...

Курц: Потребна е соработка за малите земји да не бидат зависни...

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, денеска разговараше со колеги од повеќе земји ширум светот кои успешно се носат во борбата против коронавирусот. Тој истакна дека целта...