Ознака: спор

Ништо не е свето за „Движењето“

Италијанското Министерство за култура соопшти дека ги избркало организаторите на кампот за обука на алтернативната десница поврзан со поранешниот советник на американскиот претседател Доналд...

Кога Кина ќе тргне во лов на мечето Вини пу

Њујорк тајмс Автор: Николас Кристоф Претседателот Си Џинпинг сака да го цензурира и западниот свет Што ќе се случи кога кинеските органи за спроведување на законот ќе...

Повторното водење на балканските војни не води во „ветената земја“

Историските спорови помеѓу балканските нации ретко добиваат постојано решение. Во повеќето случаи засегнатите држави доаѓаат до привремени солуции, како на пример, барањето меѓународна арбитража,...

Јужна Кореја го раскина Договорот за споделување разузнавачки информации со Јапонија

Јужна Кореја одлучи да го напушти договорот за размена на воени разузнавачки информации со Јапонија, објави новинската агенција „Јонхап“, цитирајќи го заменик-шефот на Советот...

Индија не сака посредници во спорот со Пакистан

Индија денеска повторно ја одби понудата на претседателот на САД, Доналд Трамп, да посредуваат во спорот со Пакистан околу Кашмир. Индискиот министер за надворешни работи...

„Хеленик петролеум“ преговара со Владата за решавање на спорот во кој...

Грчката компанија „Хеленик петролеиум“ соопшти дека води разговори со македонската Влада и дека се отворени за изнаоѓање спогодбено решение за спорот, поради кој минатата...

Дали светските организации ќе го преживеат спорот меѓу Кина и САД?

Американско-кинеската трговска и технолошка војна предизвикува споредби со Студената војна. За меѓународните организации, поуката од ривалствата меѓу силите е да се фокусираат на олеснување...

По спорот со Грција, пред Македонија и кипарското прашање?

По отворените закани за евентуална можност од ново вето од страна на Кипар кон земјите-аспиранти, кое е актуелно во јавноста, експертите се согласни дека...

Поделбите предизвикани од Преспанскиот договор актуелни и на првата годишнина

Преспанскиот договор се уште предизвикува поделени мислења во Македонија и во Грција, една година по потпишувањето од спогодбата, според пишувањата на медиумите од регионот....

Нимиц: Зборот компромис на Балканот има лошо значење

Американскиот дипломат Метју Нимиц, кој 25 години беше посредник во спорот со името со соседна Грција, оценува дека на Балканот зборот компромис има лошо...