Ознака: спор

Османи: Има можности за решавање на спорот со Бугарија до крајот...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оцени дека постојат сериозни можности за решение на спорот со Бугарија до крајот на годината. Шефот на дипломатијата нагласи...

Заев: Во португалскиот предлог за спорот со Бугарија се вклучени очекувањата...

Португалското претседателство со Европската Унија и министерот за надворешни работи Аугусто Сантош Силва во понудениот предлог за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија...

Велика Британија и Франција ги повлекоа бродовите по спорот околу риболовот

Велика Британија и Франција ги повлекоа бродовите од водите кај островот Џерси во Ла Манш по спорот околу риболовот. Портпаролот на британскиот премиер Борис...

Грција и Турција почнаа преговори за решавање на спорот во источен...

Турција и Грција денеска во Истанбул почнаа разговори за решавање на спорот околу истражувањето на нафта и гас во источен Медитеран по повеќемесечна дипломатска...

Прекината собраниската расправа за законот за решавање на спорот на Владата...

По повеќе од дваесет часа, Собранието утрово ја прекина расправата по Предлог законот за решавање на спорот помеѓу Владата и Макпетрол АД Скопје по...

Заев: Не знаеме веќе што треба да решаваме со Бугарија

Не знаеме веќе кој е проблемот со Бугарија, изјави премиерот Зоран Заев при посетата на Битола, коментирајќи го ставот на бугарското МНР дека Софија...

Кимчито го снајде судбината на мусаката во ерата на гастронационализмот

Зачинетата зелка позната како кимчи е омилена во Јужна Кореја, но Кина навидум тврди дека јадењето е нејзино. Токму затоа, Кинезите и Корејците на...

Виктор Орбан стекна неочекуван непријател во Џорџ Клуни

Холивудскиот актер Џорџ Клуни влезе во спор со унгарскиот премиер Виктор Орбан, откако ја критикуваше владата на Будимпешта и ја посочи како пример за...

Скопје и Софија да го решаваат спорот надвор од пристапниот процес,...

САД ги повикаа Бугарија и Македонија да ги решат билатералните спорови надвор од пристапниот процес за да се постигне заедничката цел за членство на...

Макрон е подготвен да помогне во решавањето на конфликтот во Нагорно-Карабах

Франција е подготвена да ја даде својата помош во градењето трајно и праведно решение за сите страни вклучени во решавањето на конфликтот во Нагорно-Карабах,...