Ознака: спор

Нема да има лидерска средба за прашањето за името

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека лидерска средба за текот на разговорите за прашањето за името најверојатно ќе нема, бидејќи, како што рече во...

Четири сценарија за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина

Најоптимистичкото сценарио го носи насловот „Зелен бран“ и предвидува дека Белград и Приштина во 2019 година би постигнале спогодба за нормализација на односите Постојат четири...

Димитров и Коѕијас ја почнаа новата рунда разговори за името во...

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за...

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Охрид

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас попладнево допатува во Охрид. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин шефот на...

Кина ги предупреди САД дека ќе ги заштити своите економски интереси

Кина денеска ги предупреди САД дека е „подготвена и способна да ги заштити своите национални интереси" при евентуална трговска војна, јави ДПА. Кинескиот вицепремиер Лиу...