Ознака: спор

ВМРО-ДПМНЕ бара итна лидерска средба за преговорите за името

ВМРО-ДПМНЕ бара итна лидерска средба, уште утре, на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров во присуство на претседателот на...

Димитров, Коѕијас и Нимиц ќе се сретнат во Атина на 12...

Следната сабота, на 12 мај, според информациите на дописничката на МИА од Грција, ќе се одржи нова средба на шефовите на македонската и на...

Димитров: Испитувавме комбинации прифатливи за двете страни

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на маргините на денашната квадрилатерална средба во Солун истражувале опции и комбинации...

Мицотакис бара ерга омнес за новото име

Со уставна промена, за да се обезбеди ерга омнес, Скопје нема да се вика Република Македонија, ќе се вика поинаку, вели лидерот на грчката...

Во Солун нов обид на Димитров и Коѕијас за решавање на...

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат нова билатерална средба во рамките на министерскиот состанок...

Коѕијас: Другата страна да се согласи на ерга омнес

Треба да биде сфатено од другата страна дека треба да се согласи за ерга омнес и да одиме кон сеопфатен, позитивен договор, вели шефот...

Заев: Неуспехот во решавањето на спорот за името нема да значи...

Македонскиот премиер Зоран Заев изрази уверување дека земјата никогаш не била поблиску до постигнување решение за спорот со Грција околу името. Тој во изјава за...

Могерини изрази оптимизам за решение за името до Самитот на ЕУ

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини изрази оптимизам дека спорот за името може да се реши до Самитот на...

Нема да има лидерска средба за прашањето за името

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека лидерска средба за текот на разговорите за прашањето за името најверојатно ќе нема, бидејќи, како што рече во...

Четири сценарија за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина

Најоптимистичкото сценарио го носи насловот „Зелен бран“ и предвидува дека Белград и Приштина во 2019 година би постигнале спогодба за нормализација на односите Постојат четири...