-0.2 C
Skopje
23.1.2022 - 12:33

Ознака: спор

ФАЦ: Петков бара бугарското малцинство да се вклучи во македонскиот Устав,...

Румен Радев, поранешен борбен пилот кој тренирал во земјите на Варшавскиот пакт, е човек кој комплетно ја доведе до прашање цела социјалистичка историографија, пишува...

Шест судбоносни месеци за државата

МАКЕДОНИЈА МЕЃУ ОПТИМИЗМОТ И НЕИЗВЕСНОСТА ЗА ВРЕМЕ НА ФРАНЦУСКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕУ Шестмесечното претседателствување на Франција со Унијата се поклопува со рокот на бугарскиот...

Бугарскиот премиер дава шест месеци за решавање на спорот со Македонија

Премиерот Кирил Петков даде сигнал дека Бугарија ќе го смени ставот што ја кочи кандидатурата на Македонија за Европската Унија, пишува „Фајненшл тајмс“. Бугарскиот премиер...

Постои француска иницијатива за решавање на спорот меѓу Скопје и Софија,...

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби изјави дека постои француска иницијатива за решавање на спорот меѓу Македонија...

Вархеи повика на итно решавање на спорот со Бугарија

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеи, очекува зелено светло за преговорите со Македонија и Албанија и повика на итно решавање на спорот со Бугарија до...

„Дизни“ го реши спорот со Скарлет Јохансон за филмот “Црна вдовица“

Компанијата „Волт Дизни“ и актерката Скарлет Јохансон го решија својот правен спор што произлезе од објавувањето на суперхеројскиот филм на „Марвел“, „Црна вдовица“, соопштија...

Бугарија конзистентна: Македонија да покаже политичка волја за надминување на разликите

Бугарија ја задржува својата позиција за европска интеграција на Република Македонија, која произлегува од Декларацијата на Националното собрание од 10 октомври 2019 година и...

Османи: Има можности за решавање на спорот со Бугарија до крајот...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оцени дека постојат сериозни можности за решение на спорот со Бугарија до крајот на годината. Шефот на дипломатијата нагласи...

Заев: Во португалскиот предлог за спорот со Бугарија се вклучени очекувањата...

Португалското претседателство со Европската Унија и министерот за надворешни работи Аугусто Сантош Силва во понудениот предлог за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија...

Велика Британија и Франција ги повлекоа бродовите по спорот околу риболовот

Велика Британија и Франција ги повлекоа бродовите од водите кај островот Џерси во Ла Манш по спорот околу риболовот. Портпаролот на британскиот премиер Борис...