Ознака: спор

Дали пристапот на Париз може да придонесе за договор со Бугарија?

Властите во Скопје не отстапуваат од дијалогот со Софија и се надеваат дека помошта од меѓународните партнери и пред се проактивниот пристап на Франција...

Ковачевски: Нема да има отстапки, нема заеднички прифатлив документ како основа...

Во овој момент не постои документ што е заеднички прифатлив за двете страни и кој може да претставува основа за решение. Нема да има...

Новата „историска комисија во сенка“ засега недоволно осветлена

Неодамна е формиран клуб за бугарско-македонско пријателство. Имено, „група активни граѓани од Македонија и од Бугарија, обединети од идејата за зближување и добрососедство меѓу...

Спорот меѓу Скопје и Софија би можел да прерасне во „замрзнат...

Сега е вистински момент за решавање на отворените прашања меѓу Бугарија и земјава, доколку тоа не се случи во блиска иднина спорот би можел...

„Њујорк тајмс“: Спор во НАТО околу идните акции против Русија

Земјите-членки на НАТО не можат да се договорат за понатамошни чекори кон Русија поради ситуацијата околу Украина, јави „Њујорк тајмс“. Според весникот, балтичките држави и...

ФАЦ: Петков бара бугарското малцинство да се вклучи во македонскиот Устав,...

Румен Радев, поранешен борбен пилот кој тренирал во земјите на Варшавскиот пакт, е човек кој комплетно ја доведе до прашање цела социјалистичка историографија, пишува...

Шест судбоносни месеци за државата

МАКЕДОНИЈА МЕЃУ ОПТИМИЗМОТ И НЕИЗВЕСНОСТА ЗА ВРЕМЕ НА ФРАНЦУСКОТО ПРЕТСЕДАТЕЛСТВО СО ЕУ Шестмесечното претседателствување на Франција со Унијата се поклопува со рокот на бугарскиот...

Бугарскиот премиер дава шест месеци за решавање на спорот со Македонија

Премиерот Кирил Петков даде сигнал дека Бугарија ќе го смени ставот што ја кочи кандидатурата на Македонија за Европската Унија, пишува „Фајненшл тајмс“. Бугарскиот премиер...

Постои француска иницијатива за решавање на спорот меѓу Скопје и Софија,...

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби изјави дека постои француска иницијатива за решавање на спорот меѓу Македонија...

Вархеи повика на итно решавање на спорот со Бугарија

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеи, очекува зелено светло за преговорите со Македонија и Албанија и повика на итно решавање на спорот со Бугарија до...