-0.2 C
Skopje
2.12.2021 - 8:58

Ознака: спор за името

ТВ-дуелите се враќаат на сцена

Македонија наскоро ќе му стави крај на долгогодишниот недостиг од телевизиски соочувања на политичарите од највисоко ниво. Иако нема избори, поради актуелностите поврзани со наметнатиот...

Иванов: Кога ќе го добијам предлогот писмено ќе дадам став

Шефот на државата Ѓорѓе Иванов бара на писмено да го добие она што досега е разговарано во преговорите со Грција, а потоа ќе се...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а...

Почна лидерската средба за текот на преговорите за името

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, на која премиерот Зоран Заев ќе ги информира претседателот Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов...

Промената на уставното име е главната разлика меѓу Скопје и Атина

Грчкото барање за промена на уставното име и 17 мај како датум што може да биде клучен за евентуално решение доколку се одржи средба...

Апсурдноста на грчкото ерга омнес

Грчкото барање за едно име за севкупна употреба или т.н. ерга омнес е бесмислено, ирационално и апсурдно во секоја смисла и спротивно на меѓународните...

Опасна замка на „временската рамка“

Вметнување „временска рамка или клаузула“ што ќе се однесува на евентуалното идно решение околу наметнатиот спор за името помеѓу Грција и Македонија беше новиот...

Политичкиот совет на СИРИЗА одлучи да продолжат преговорите за името

Преговорите за името треба да продолжат за да се изнајде решение на проблемот, одлучи синоќа Политичкиот совет на владеачката СИРИЗА, јави весникот „Контрањуз“. Грчкиот премиер...