Ознака: спорт

Спортот – љубов и професија

Петар Алексовски-Пепо и неговата сопруга Магдалена Алексовска-Нина имаат летопис за гордост и почит Перо Миленкоски Луѓе безрезервно посветени на спортот. Каква е таа магија што како...

Ваучерскиот систем со многу недоречености

Македонските фудбалски прволигаши (клубовите) на неодамнешниот самоиницијативен неформален заеднички состанок констатирале дека новите критериуми се престроги, а сумите што треба да ги добијат премали....

Спортски викенд

РАКОМЕТ, Суперлига, мажи, 16. коло, сабота: Пролет - Радовиш, Бутел - Вардар Ј, Пелистер - Струга (сите од 18.30 ч.), Охрид - Прилеп (19...

Дом на спортови и олимписки дом ќе никнат до 2020-та

Во скопската населба Јане Сандански наскоро треба да почне да се гради повеќенаменскиот дом на спортовите со бесплатни канцеларии за 35 спортски федерации, како...

Мукаетов: Поразите се дел од спортот, но не смеат да нѐ...

Покрај извештајот за сработеното во 2018 година, главна тема на собранието на РФМ беше изборот на нов селектор, при што Мукаетов изјави дека новиот...

Успехот и неуспехот на кантар, што ќе превагне?

Патот до успехот најчесто води преку куп неуспеси. Отсекогаш било така. Она на што се помислува кога ќе се каже „тие имаа среќа“, во...

Одбојката се враќа?

Сега следува слаткиот, но паралелно и потешкиот дел за овој спорт. Прво ќе биде „слаткиот“ настап на Европското првенство, каде што ќе се игра...

Инфантино сака револуција во фудбалот

Иднината на фудбалот ќе се решава на следниот состанок на Управниот одбор на ФИФА – на 14 и 15 март во Мајами, јави МИА. Таму...

Новина што ќе создава здрави генерации

Во земјите што се во врвот на спортот, било професионален или рекреативен и масовен, здравиот психофизички развој на младите е решен системски. Во тој...

Болт се откажа од фудбалот и од спортот, станува бизнисмен

Усаин Болт од Јамајка се откажа од својот сон да стане професионален фудбалер, велејќи дека „спортскиот живот е завршен“ за него, објавија британски медиуми....