-0.2 C
Skopje
24.1.2022 - 14:07

Ознака: спорт

Спектакл на Градски со прилепска Победа

По успешните настапи за тимот од Автокоманда, кариерата на Торбаков продолжи во Работнички. Интересни доживувања има и во Југококта, каде што ја заокружи долгогодишната...

Сребрениот олимпиец Георгиевски е спортист на Скопје за 2021 година

Доделени наградите за најдобрите спортисти и спортистки на Град Скопје Таеквондистот и најуспешен македонски олимпиец на последните Олимписки игри, на кои освои сребро, Дејан Георгиевски,...

Десетте заповеди на проф. д-р Владимир Копривица – голем тренер е...

УЛОГАТА НА ТРЕНЕРОТ ВО СПОРТОТ По дефиниција „тренерот“ е лице кое ги води, подучува и тренира спортистите или спортските клубови. Покрај физичката и техничката подготовка,...

Гроздановска на водечката позиција

КОЊИЧКИ СПОРТ - ПО НОЕМВРИСКИОТ ТУРНИР На терените на Хиподром во Скопје, во организација на ККС Илинден, викендов се одржаа првиот Ноемвриски коњички турнир и...

Две први места за Гроздановска

КОЊИЧКИ СПОРТ - ПРВ ОКТОМВРИСКИ ТУРНИР Леонида Гроздановска, членка на коњичкиот клуб Анималс, освои две први места и едно второ на првиот Октомвриски коњички турнир,...

Отворен адреналинскиот парк во Карпош

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и градоначалниците на...

Кина ги забрани испитите за ученици на шест и седум години,...

Кина забранува испити за ученици на возраст од шест и седум години, соопшти Министерството за образование. Промената се воведува како дел од напорите да...

Тркалезна маса за родовата еднаквост и жените во спортот

Во рамките на проектот „Поддршка на изборните реформи во Северна Македонија“, проект на Швајцарската агенција за развој и соработка – СДЦ, а спроведуван од...

Зошто мажите носат широки маици и шорцеви, а жените не смеат?

Казната за женската селекција на Норвешка на неодамнешното Европско првенство во ракомет на песок го наметна прашањето зошто мажите носат широки маици и шорцеви...

Најдобри Јовановиќ, Атанасовска, Димитриевска и Милошевски

КОЊИЧКИ СПОРТ На терените во Волково, во организација на коњичкиот клуб Вивакс од Скопје, се одржи четвртиот „Јулски коњички турнир“, како и 5-то коло од...