Ознака: спортски

Спортски вести

Суперкупот на УЕФА со навивачи! Европската фудбалска унија (УЕФА) ја разгледува можноста суперкуп-мечот на 24 септември на стадионот „Ференц Пушкаш“ во Будимпешта (Унгарија) да биде...

Спортски вести

По Сетиен и Абидал доби отказ од Барселона Спортскиот директор Ерик Абидал е најновата жртва од висок профил во Барселона, како последица на понижувачкиот пораз...

Спортски вести

Тренерски победнички рекорд на Гвардиола Пеп Гвардиола ги надмина сите поранешни и сегашни колеги во англиската фудбалска Премиер-лига, забележувајќи ја рекордната 111-та победа на 150-от...

Нови детски и спортски игралишта во скопски Аеродром

Општина Аеродром почна со изградба на новите детски игралишта што ги најави неодамна на неколку локации низ општината. Едната локација е во паркот „Нирнберг“...

Девет највредни спортски предмети во историјата

Дресот на бејзбол-играчот Бејб Рут од 1928 година води на ранг-листата на деветте најскапо продадени спортски предмети, со цена од 5,6 милиони долари, на...

Нови спортски предизвици

Кога спортот ќе излезе на другата страна на „тунелот“, веројатно ќе биде сосема поинаков отколку пред влегувањето во него. Претседателот на Светската фудбалска федерација...

Седум дена спортските мечеви да се играат без публика

Владата им препорача на организаторите на спортските настани сите спортски натпревари до 6 март да се играат без публика како една од основните мерки...

Најскапиот спортски автомобил во светот е „карлман кинг“

Само во свет на екстремни нееднаквости е можно да се градат нешта од огромна убавина и величественост. Доколку не би постоела голема нееднаквост не...

Спортски риболов

Спортскиот риболов често се поврзува со изразот рекреациски, каде што главната смисла е во барањето и фаќањето риби со помош на прибор за спортски...

Повеќе спортски качувачки локалитети, повеќе туристи

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, заедно со Македонската алпинистичка федерација и Спортската качувачка федерација на Македонија, го реализира проектот за развој на...