Ознака: Спортски вести

Спортски вести

ФУДБАЛ Новиот првак ќе одигра 15 или 17 меча? Идниот европски првак ќе одигра најмалку 15, а можеби и 17 меча за да ја освои титулата...

Спортски вести

ШАХ - ПОЕДИНЕЧНО ЕП 2022 Ристески победи по 90 потези ФИДЕ-мајсторот (ФМ) Емил Ристески (2.347 рејтинг-поени) ја оствари единствената победа од шестемина македонски претставници во седмото...

Спортски вести

КУГЛАЊЕ - СВЕТСКИ КУП ДО 18 ГОДИНИ Алексовска и Арслановски македонски претставници Кугларите Стефанија Алексовска од клубот Пелистер Пин и Архан Арслановски од клубот Пелистер 1982...

Спортски вести

ФУДБАЛ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИФА Бразил во април би можел да биде прв по пауза од речиси пет години? Репрезентацијата на Бразил може одново да биде...

Спортски вести

ФОРМУЛА 1 Некои тимови сакаат зголемување на тежината на болидите? Поголемите гуми и големите промени во техничките правила, вклучувајќи ја и забраната за странични табли, забележаа...

Спортски вести

ФУДБАЛ - ВО АНГЛИЈА Светски рекорд - шутирани 54 пенали Два регионални тима, од 10-та по квалитет лига, од североисточниот дел на Англија, Вашингтон - Бедлингтон...

Спортски вести

КОШАРКА - НБА Адетокумпо собори рекорд стар 60 години Кошаркарот на Милвоки, Јанис Адетокумпо, стана сопственик на највисокиот ПЕР-коефициент од 32,2 (ефикасност на играчите, статистичка продуктивност...

Спортски вести

ШАХ - ИНТЕРНЕТ-СЕРИЈА НА ШАМПИОНИТЕ Карлсен победи на првиот онлајн турнир годинава Светскиот првак Магнус Карлсен (2.865 рејтинг-поени) победи на првиот турнир на шаховската турнеја на...

Спортски вести

ФУДБАЛ - ФИНАЛЕ НА ЛИГА-КУПОТ НА АНГЛИЈА Ливерпул - Челси, дуел и помеѓу тактичарите Клоп и Тухел Утрешното финале во фудбалскиот Лига-куп на Англија, помеѓу Ливерпул...

Спортски вести

АТЛЕТИКА - НА МИТИНГ ВО САЛА ВО БУДИМПЕШТА Стојоски го собори 35 години стариот рекорд на Мачев на 400 метри На Меѓународниот атлетски митинг во сала...