12.8 C
Skopje
19.9.2021 - 6:44

Ознака: спортисти

Македонија со 12 спортисти тргнува по нови европски медали

Македонија во Минск, на вторите Европски игри, ќе настапи во осум спорта. На првите Игри, во 2015 година, македонските спортисти освоија два бронзени медала...

Млади спортисти од Скопје успешни на пливачки митинг во Белград

На неодамнешниот меѓународен пливачки митинг што се одржа во Белград, Србија, младите надежи на ПК Вардар 2018 имаа успешен настап и се вратија со...

Град Скопје објави оглас за спортски стипендии

Јавниот повик за доделување стипендии на спортисти – средношколци, ученици во средните училишта на подрачјето на Град Скопје за 2019 година е објавен денеска,...

И Ватикан ќе може да испрати спортисти на Олимписки игри

Ватикан вчера ја претстави својата официјална спортска екипа составена од 60 тркачи, меѓу кои има свештеници, калуѓерки, припадници на Швајцарската гарда и други претставници...

На повидок генетички модифицирани спортисти?

Генетичка терапија што се дефинира како техника за користење и манипулирање со гените за лекување или за спречување болести, може да се (зло)употреби и...

Град Скопје ќе ги стипендира спортистите средношколци

Град Скопје, со цел да ја зголеми мотивираноста кај младите и талентирани спортисти - средношколци, за првпат воведува стипендирање на спортисти - средношколци...