Ознака: спортисти

Македонија ќе има осум спортисти на ЛОИ

Според распоредот, прв на ЛОИ 2020 ќе настапи Бранковски (стрелаштво), а потоа Реџепи (џудо), Георгиевски (таеквондо), Стојоски (атлетика), Јованоска (карате) и Нуров (борење), исто...

Спортистите на ЛОИ ќе бидат следени со ГПС

Организаторите појаснуваат дека системот нема да се користи за следење на нивното движење во текот на престојот, туку податоците би се користеле ретроактивно ако...

Спортистите да не ги користат соблекувалните и да држат растојание од...

Спортски тренинзи можат да се одржуваат само доколку во салата може да се одржи растојание од пет метри помеѓу секој спортист, предвидува протоколот, по...

Спортистите во (не)спортски карантин

Во период кога сите екипи се во натпреварувачка форма и се подготвени да го дадат најдоброто за што подобар пласман во завршниците на шампионатите,...

Во изолација и познати спортисти, тренери и тимови

Пандемијата на коронавирусот го запре спортот. Речиси сите спортски првенства и натпреварувања се прекинати или одложени поради појавата на коронавирусот, а секојдневно се зголемува...

Картонски кревети за спортистите на Токио 2020

Токио 2020 има за цел да го минимизира отпадот од ресурси при користењето материјали за време на Олимписките игри и постави цел 99 отсто...

Пораз на теренот, но обединети надвор од него

Спортот и спортистите од сите националности секогаш имале моќ да инспирираат и да сплотуваат. Македонските ракометари со својата игра, залагање и со победничкиот менталитет...

Роботи ќе им помагаат на спортистите и на гледачите на ЛОИ

Идејата на организаторите на ЛОИ е со помош на роботите да ја подобрат организацијата, а на туристите и на гледачите да им го олеснат...

„Последици“ за американските спортисти ако протестираат во Токио 2020!

На Панамериканските игри во Лима, Перу, мечувалецот Рејс Имбоден и фрлачката на кладиво Гвен Бери на победничкиот подиум протестираа против социјалната неправда Шефовите на олимпискиот тим...

Меси е четврта најплатена славна личност во светот

На листата на „Форбс“ со 100 најплатени славни личности во светот, за една година има 34 спортисти, а меѓу врвните 10 само тројца се...