0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 16:49

Ознака: спорот со името

Заев: Очекувам брзо решение за проблемот со името

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во...

Димитров и Коѕијас се усогласуваа околу потешките прашања, средба со Нимиц...

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за...

Грчките апсурди се гледаат и од вселената

„Факт“ е дека и од небото и од вселената се гледа кој уценува, блокира и постојано го крши меѓународното право, додека другата страна е...

Како Грција ја (зло)употребува ЕУ

Барањата на Европската Унија за менување на Уставот и законите заради усогласување на законодавството на Македонија со нејзиното се услов што важел за сите...

Игра на нерви и на време

Грција сѐ повеќе притиска со своите уцени и апсурдни барања од една комотна и супериорна позиција, додека Македонија соочена со кратки рокови и временскиот...

Солун нова попатна станица во разговорите со Грција

Кратката изјава што посредникот Метју Нимиц ја даде завчера во Виена по заедничката средбата со шефовите на дипломатиите на Грција и на Македонија, Никос...

За Македонија има само едно решение

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан очекува прашањето за името меѓу Македонија и Грција да биде решено во наредните 15 дена. И додека политички кругови...

Внимателно да се притиска на педалот за гас

Прашањето за името, интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО и понатаму остануваат во фокусот на политичарите, но и на меѓународната заедница. Во...

Георгиадис: Нема да има договор со Скопје

Панос Каменос се сили и вели дека нема да гласа, затоа што знае дека нема да има договор со Скопје, смета потпретседателот на грчката опозициска...

Лидерска средба ќe нема, ќе има меѓусебно информирање

Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека лидерска средба за текот на разговорите за прашањето за името најверојатно ќе нема, бидејќи, како што рече, во...