12.6 C
Skopje
20.11.2019 - 14:04

Ознака: спорот за името

И јас сум пеел за НАТО

Кој пее, зло не мисли, така беседел нашиот народ. И во право е. Ама, пак, никаде не е кажано дека кој пее, не значи...

(Не)научени лекции за протестите

Македонија повторно се соочува со серија протести. Крајот на преговорите околу (не)решавањето на спорот за името, го означи почетокот на серијата нови протести на...

Ерга омнес, не, благодарам (2)!

Деликатниот баланс на евроатлантските интеграции, спречување нови барања од Грција и спречување национален раскол, создава одреден простор за решение заснован на прифаќање на идентитетот од...

Колку Германија ја притиска Грција за решение на спорот за името?

Германски „подарок“ до Атина, односно нешто што би им одело во прилог на Ципрас и на неговите изборни планови е она што планира да...

Коѕијас го слушна македонското НЕ

Има многу аргументи зошто не е добро тоа решение на спорот за името да биде напишано слеано. Македонија се залага за одржливо решение, кое...