Ознака: споменици

Турските споменици се значаен белег на југословенската архитектура

До денес, градовите во Македонија, Косово, делови од Србија и Црна Гора, Босна и Херцеговина го носат печатот на ориенталниот урбанизам и архитектура Во текот...

Владина делегација се поклони пред спомениците на хероите од НОБ во...

Делегација на Владата предводена од вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и министерот...

Југословенски споменици на цивилни трагедии и катастрофи

Симболи на загубата (1) Кога станува збор за истражување на спомениците изградени низ регионот на поранешна Југославија, во фокус се оние што ги одбележуваат настаните...

Владина делегација положи цвеќе на историските спомен-обележја посветени на Илинден во...

Владина делегација положи венци свежо цвеќе на историските спомен обележја посветени на Илинден во Крушево. Утринската програма од централните државните почести по повод Денот на...

Трамп за демонстрантите кои рушат споменици: Ставете ги тие животни во...

Американскиот претседател Доналд Трамп групата демонстранти кои рушат споменици ја нарече „животни“, повикувајќи ги безбедносните сили да ги приведат за уништување имот. - Ставете ги...

Чикаго ги отстранува спомениците на Колумбо, најавува ревизија на сите споменици

Чикаго отстрани два споменици на Кристофер Колумбо, што е привремена мерка, а властите објавија дека ќе ја разгледаат соодветноста на сите споменици во градот,...

Спомениците однесени од виорот

Колку само беа далековиди нашите „шарени револуционери“ кога го уриваа Прометеј! Визионери беа и оние што му се нафрлија со прачки на споменикот на...

Документарец за спомениците од НОБ на Балканот на „Берлинале“

Во исландскиот документарец „Последен и прв човек“, кој го режираше трагично починатиот композитор Јохан Јохансон, нараторка е славната актерка Тилда Свинтон, а проектот се...

НК на ИКОМОС потпиша меморандум за соработка со пет земји

Националниот комитет на меѓународниот совет за споменици и локалитети ИКОМОС во Македонија, вчера, на својата свечена седница во Македонската академија на науките и уметностите...

Дури 40 отсто од туристите се „културни туристи“

Туризмот претставува една од најдобро растечките и најпрофитабилни стопански гранки во светски рамки, а според податоците на Светската туристичка организација дури 40 отсто се...