10.3 C
Skopje
21.2.2020 - 17:52

Ознака: споменик

Хераклеја доби трајна заштита за идните генерации

Со добивањето на статусот на Хераклеја Линкестис за споменичка целина, од особено значење со поткатегорија „со големо значење“, Хераклеја доби трајна заштита за идните...

Фалкао доби споменик што не наликува на него

Фудбалерот на Монако, Радамел Фалкао, доби споменик во неговиот роден град во Колумбија, но тој воопшто не наликува на него. Шестметарската статуа подигната во Санта...

Бошњаковски: Никој 12 години не споменал дека споменикот во село Симница...

Македонија е правна држава во која законите важат подеднакво за сите. Ако некоја институција увиди прекршување на одредено законско решение, тоа треба прво да...

Отстранет четириметарскиот златен споменик на Ердоган во Визбаден

Четириметарскиот златен споменик на турскиот претседател Реџеп тајип Ердоган, кој минатата недела беше поставен во германскиот град Визбаден, ноќеска е отстранет, јави ДПА. Голем дел...

Чекајќи го Коко

Во општеството (како и во природата), каде што сѐ настанува со причина и последица и секое нешто неизбежно води кон друго нешто, чекањето се...

Споменикот на револуцијата во Тетово бојадисан по неодамнешното вандализирање

Музејот на тетовски крај изврши санација на Споменикот на револуција кој редовно се вандализира со испишување непристојни пароли и недолични графити. Беше извршено чистење,...

Ослободени од трпението

Парадоксално, Владата, која помина најмногу време и енергија токму на кадровирањето, посегна по кадри и од бизнис и од невладиниот сектор, па дури и...