Ознака: споменик

Њујорк ќе отстрани споменик на Рузвелт поради расистички контекст

Њујорк денеска соопшти дека ќе ја отстрани статуата на 26-от американски претседател на САД, Теодор Рузвелт, од Менхетн поради неговите ставови кои се сметаат...

Уривањето на спомениците на белата надмоќ отвора ново прашање

Протестите во Америка почнаа како одговор на полициската бруталност поттикнати од смртта на Џорџ Флојд, со што во изминатите неколку недели покренаа и расправа...

Подигнат споменик во чест на 75-годишнината од Втората светска војна

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин, положија свежо цвеќе на новоподигнатиот споменик во чест на Денот...

Каракачанов предлага Македонија и Бугарија да бараат во Грција да се...

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, повика Бугарија и Македонија да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото на загинувањето на...

Со Маркови кули ќе се управува како со споменик на културата...

Со документите што ќе бидат донесени утре, целосно се регулира заштитата што ќе трае десет години. Вредностите што се констатирани и валоризирани на Маркови...

Празнување на Трети Ноември во Прилеп

Со пригодни манифестации, полагање цвеќиња од утрово во Прилеп започнаа активностите за одбележување на Трети ноември - Денот на ослободувањето на градот. Притоа утрово...

Демолирана новата тројазична табла на „Воинот на коњ”

Демолирана е новата табла што вчера беше поставена на централниот споменик на скопскиот плоштад, на која пишуваше дека Александар Велики припаѓа на античката хеленска...

Спомениците на Александар Велики, Олимпија и Филип Втори добија нови ознаки

Тројазични табли на кои пишува дека споменикот е во чест на историска фигура која припаѓа на античката хеленска историја и светското културно наследство, осамнаа...

Споменик на Скендербег во Подгорица

Црна Гора Одборниците на општината Тузи едногласно го поддржаа предлогот за подигање на спомен-обележјето посветено на Ѓерѓ Кастриот Скендербег. Споменикот би требало да биде поставен...

Споменик за жртвите од Првата светска војна откриен во Градешница

За време на чествувањето на големиот христијански празник Св. Илија и во пресрет на најсветлиот национален празник Илинден, градоначалникот на Новаци, Љубе Кузманоски заедно...