18.8 C
Skopje
13.6.2021 - 19:56

Ознака: спогодба

Спогодбата за секс-скандалот на Харви Вајнстин не е „само уште една...

Привремениот договор ќе затвори само дел од случаите против холивудскиот могул Автор: Џеф Грин Блумберг Привремената спогодба вредна 47 милиони долари меѓу Харви Вајнстин и десетиците жени...

(Не)поништливоста на спогодбата од Преспа – политички мит или не

Она што во последно време се наметнува како теза во домашната јавност се тврдењата дека договорот со Грција, односно спогодбата од Преспа е конечна...

Туск побара од Париз и Берлин да не ја запостават ЕУ

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, се надева дека француско-германската спогодба потпишана вчера нема да ја засени европската интеграција. Ангела Меркел и Емануел Макрон вчера...

Ципрас тактизира со ратификацијата на спогодбата од Преспа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата,...

Трамп и Ердоган дискутирале за создавање безбедносна зона во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека со американскиот претседател Доналд Трамп дискутирале за создавањето безбедносна зона која Турција ќе ја постави долж границата...

Макрон и предлага „нов договор“ на нацијата

Францускиот претседател Емануел Макрон и предлага „нов договор“ на нацијата за излез од кризата со протестите на „жолтите елеци“, во предвечерјето на националната дебата...

Можно ли е да се побие спогодбата со Грција?

Мачниот процес за рекомпонирање на двотретинското мнозинство за изгласување на уставните измени, барем до вчера, не го намали оптимизмот на премиерот Зоран Заев и...

Ловат гласови споменувајќи ја Македонија

Политички аналитичари тврдат дека критичката изјава на Радев за спогодбата од Мала Преспа и претходни други изјави на бугарски политичари не ги отсликуваат вистинските...

Постои ли план Б доколку Грција не ја ратификува спогодбата

Ако пратениците во македонското собрание ги изгласаат уставните измени, нивното имплементирање, како што нагласи нашиот премиер Заев, ќе биде условено од изгласувањето на спогодбата...

Република Македонија и спогодбата од Мала Преспа главни теми на средбата...

За политичките аналитичари нема сомнение дека спогодбата од Мала Преспа ќе се најде на врвот на дневниот ред на денешната средба во Москва, помеѓу...