5 C
Skopje
15.11.2018 - 20:34

Ознака: спогодба

На Грција не ѝ се брза со роковите

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека бил постигнат некаков неформален договор меѓу македонската и грчката влада, Преспанскиот договор да не се ратификува во грчкото собрание...

Барањата на Албанците мина за спогодбата со Грција

Со оглед на драматичното собирање на двотретинското мнозинство за гласањето за пристапување кон уставните измени, обидите на некои од албанските партии да „протнат“ свои...

За вистинските македонски патриоти

Со години, но особено деновиве, од многу различни извори слушам една иста порака, која во оваа пригода сакам да ја споделам со читателите. Пораката...

Како ќе влијае политичкиот земјотрес во Грција врз спогодбата од Мала...

Неочекуваната оставка на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, во период кога се прават напори во македонскиот парламент да се обезбеди двотретинско мнозинство потребно...

Заев: Целта на спогодбата е да најдеме решение, да се закопаат...

Целта на спогодбата е да најдеме решение, да ги закопаме секирите, да се помириме, и да најдеме простор за иднината, за соработката. Да гледаме...

Грција не ја призна пресудата кога ја прекрши Привремената спогодба, ама...

Преспанскиот договор, како составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите и од страна на...

Само за придавката „северна“ се потребни 288 корекции

ДО СОБРАНИЕТО ПРИСТИГНА ПРЕДЛОГОТ ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ Владата му даде на Собранието насоки за четири суштински измени на Уставот за спроведување на спогодбата со Грција. Првата уставна...

Фрај: Време е опозицијата и Владата да најдат заедничко решение

Македонија во моментов се наоѓа во многу одлучувачки период по референдумот минатата недела. Треба да се донесе одлука за иднината на државата и тоа...

По референдумот, во игра математиката

Владата постави краток рок, од десет дена, во кој ќе се обиде да го обезбеди потребното мнозинство од 80 пратеници за уставните измени што...

Зошто Грција и Македонија склучија привремена спогодба, зошто донесоа меморандуми, зошто...

ЗА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И ПОШИРОКО (8) Гордана Сиљановска-Давкова Преспанскиот договор, како составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од...