Ознака: Сплит

Дажди во Сплит

Песничката ја смислив за време на мојот едномесечен престој како писател на резиденција во Сплит во пролетта 2016-та. Станот ми беше веднаш до Диоклецијановата...

Македонци уапсени во Хрватска – со измами украле над 26.000 евра...

Двајца македонски државјани се упасени под сомнение дека извршиле пет измами и тешка кражба, предизвикувајќи материјална штета од околу 26.000 евра, соопшти сплитската полиција. Станува...

Изнајмувањето на вилата на Тито во Сплит чини четири илјади евра...

Вилата на Тито е една од најатрактивните локации во Далмација за свадби, а саботите до почетокот на пандемијата на коронавирус биле резервирани две години...

Дажди во Сплит

Песничката ја смислив за време на мојот едномесечен престој како писател на резиденција во Сплит во пролетта 2016-та. Станот ми беше веднаш до Диоклецијановата...

Седумнаесетгодишно девојче почина од коронавирус во Сплит

Седумнаесетгодишно девојче што имало други респираторни проблеми заедно со инфекцијата почина како резултат на инфекција со коронавирус во болницата во Сплит. Лекарите не можеле...

Осомничен за убиство во Сплит избегал од суд

Опасен затвореник со лисици на рацете е во бегство низ улиците на Сплит, откако им побегнал на полицајците по завршувањето на судско рочиште. Бранимир Чалета...

Директорот на болницата во Сплит поднесе оставка по збрката со заменетите...

Директорот на Клиничкиот болнички центар во Сплит проф. д-р Јулије Мештровиќ поднесе оставка откако дозна за уште еден случај на замена на идентитетот на...

Вкупно 50 заразени во дом за стари и немоќни лица во...

Министерката за демографија и социјална политика, Весна Бедековиќ, објави дека е потврдена инфекција со коронавирус кај 50 лица поврзани со Центарот за стари и...

Со пребрзиот развој на технологиите го изгубивме здравиот разум

Како што најавивме, нашиот дописник од Сплит, Ангел Митревски, успеа да обезбеди ексклузивно интервју со двајца научници што деновиве се во средиштето на интересирањето,...

Го направив само првиот чекор, сега треба да го потврдиме пронајдокот

Како што најавивме, нашиот дописник од Сплит, Ангел Митревски, успеа да обезбеди ексклузивно интервју со Тинка Видовиќ, која неодамна во САД доби награда за...