7.9 C
Skopje
4.12.2020 - 21:56

Ознака: спиење

Јапонија воведе задолжително спиење на работа

Јапонските работодавци и Министерството за здравје воведоа задолжителен одмор од половина час што ќе служи само за спиење на работа, и тоа во раниот...

Пандемијата стана вистински колективен кошмар

Пандемијата предизвикува ноќни кошмари кај луѓето. Ова е заклучокот од финското истражување за квалитетот на спиењето, објавено во списанието „Фронтирс ин сајколоџи“, пренесува финскиот...

Најголемите умови на човештвото спиеле само по два часа

Историските великани, како што се Наполеон Бонапарта, Никола Тесла и Леонардо да Винчи, ја органирале својата динамика, време и количество на сон. Се смета...

Медицински совети – Пет мита за спиењето

Ако легнете порано, ќе заспиете порано - ова е еден од раширените митови за сонот, да одиме во постела, иако не сме сонливи. Но...

Лековите за полесно заспивање – меч со две сечила!

Редовната физичка активност помага за сузбивање на стресот и за соодветно изморување на организмот и придонесува за полесно заспивање, но сепак не треба да...

Додека желките спијат

Морските желки спијат, но нивниот сон се разликува од оној на човекот бидејќи тоа повеќе наликува на состојба на одмор и релаксација. Кога е...

Октопод додека спие менува бои

Во документарниот филм „Како комуницираат октоподите“ на Пи-би-ес може да се види како еден октопод додека спие и сонува ги менува боите. Поморскиот биолог Дејвид...

Пет причини поради кои постојано сте уморни

Многу нешта влијаат врз квалитетот на животот, но еден од најважните фактори е спиењето. Доколку во текот на ноќта често се будите, спиете лошо,...

Како да заспиете за помалку од две минути?

За оние кои страдаат од несоница, Американската армија открива свои специјални методи како да заспиете за помалку од две минути по легнувањето. Тие вклучуваат...

Дали рибите спијат?

Рибите спијат за да го зачуваат својот одбранбен систем и енергија. Некои спијат во текот на денот, а други ноќе и затоа е потребно...