Ознака: Спејс Икс

Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Драгон“ на американската компанија „Спејс-икс“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна на Меѓународната вселенска станица,...

Спејс Икс отпушта 10 отсто од вработените

Kомпанијата на Елон Маск, Спејс Икс (Space X) соопшти дека отпушта 10 отсто од вработените односно околу 6.000 луѓе поради потребата да се намали...

„Спејс екс“ подготвува клучен чекор за развојот на комерцијални вселенски летови

Kомпанијата „Спејс eкс“ го подготвува првото лансирање на ракета што треба да ги транспортира астронаутите од Вселенскиот центар Кенеди во американската сојузна држава Флорида, до...