Ознака: спејс екс

„Спејс екс“ ја реши загатката на падобраните, отворајќи можност за вселенски...

Во изминатите неколку години „Спејс екс“ лансираше ракети без инцидент, што стана вториот најипресивен потфат на компанијата. А компанијата на Илон Маск забележа уште...

Двајцата астронаути на „Спејс екс“ слетуваат на Земјата

По 62 дена во вселената, астронаутите Боб Бенкен и Даг Харли ќе слетаат на земјата. Двајцата астронаути заминаа на Меѓународната вселенска станица (ISS) кон крајот...

Патот на „Спејс екс“ до успехот беше поплочен и со сомнежите...

Автор: Дејв Мошер Бизнис инсајдер Во изминатиот викенд, „Спејс екс“ го постигна својот најважен потфат до денес откако Илон Маск ја основаше компанијата во 2002 година,...

Илон Маск: Познати вистини и нови лекции од американскиот пионер

Автор: Чарлс Бимс Форбс Дваесет години отсега, спектакуларното лансирање на капсулата „Драгон“ на Илон Маск едвај ќе заслужи една страница во историјата на современата вселенска ера....

Честитки, но и збунетост, по пристигнувањето на астронаутите на „Спејс екс“...

Екипажот на Меѓународната вселенска станица ги пречека астронаутите Даглас Харли и Боб Бенкен по нивното синоќешно пристигнување во капсулата на „Спејс екс“, пренесува „Гласот...

Историската мисија на „Спејс екс“ мора да чека на вистинскиот момент

Кога имате ракета висока 70 метри и полна со 76.000 литри гориво на платформата за лансирање, додека претседателот на САД посматра, а милиони луѓе...

Историското лансирање на „Спејс екс“ ќе почека подобри временски услови

Долгоочекуваното лансирање на леталото „Драгон“ на „Спејс екс“ до Интернационалната вселенска станица, беше откажано вчера, 17 минути пред почетокот на мисијата, поради временските услови,...

„Црвената пилула“ на Маск ги подзамисли и неговите најверни обожаватели

Поседувањето на луксузно електрично возило на „Тесла“ е главен симбол за либерален статус. Тоа не сигнализира ништо повеќе од добар вкус и совршен биланс...

Зошто сателитите на Илон Маск ги вознемируваат набљудувачите на ноќното небо?

Илјадници сателити на компанијата „Спејс екс“ беа лансирани како дел од проектот „Старлинк“, со кој треба да се подобри глобалната пристапност до Интернет на...

„Спејс екс“ до 2022 г. планира да испрати туристи во вселената

Компаниите „Спејс екс“ и „Спејс адвенчрс“ потпишаа договор за туризам за испраќање четворица патници во Земјината орбита до 2022 година, со вселенското летало „Кру...