Ознака: спасување

Спасување на ковид-генерацијата

Абиј Ахмед и Гордон Браун Иако здравствената кризна состојба несомнено генерално им наштети на постарите сиромашни лица, невидената криза во образованието предизвикана од пандемијата сега...

Поплави ширум Србија, евакуирани луѓе од критичните места

Поради зголемувањето на нивото на водата и поплавите, прогласена е вонредна состојба во седум општини во Србија, каде 500 домаќинства се под вода, оштетени...

НАТО во време на корона

Се сеќавате дека до неодамна убедуваа дека членството во НАТО ќе биде круна на успехот на земјата/Владата? Е па, наместо таа круна, сега се...

Болна жена почина во заглавен лифт

Шеесет и осумгодишна жена во Скопје почина во заглавен лифт додека лекари од Итната медицинска помош се обидувале да ја спасат. Како што информира...

Спасувачите трагаат низ урнатините во трка со времето

Бројот на загинати во вчерашниот страотен земјотрес во Албанија се искачи на 24, повредени се 650 граѓани, а спасувачите успеале да пронајдат 45 лица...

Македонски тим за пребарување и спасување замина за Албанија

Тим за пребарување и спасување од урнатини составен од 35 припадници на силите за заштита и спасување со комплетна опрема замина во Албанија со...

Девојчето најдено среде океан половина век криело дека се случил крвав...

Во ноември 1961 година девојче е пронајдено среде Атланскиот Океан, како плови на мал гумен чамец, препуштена сама на себе. Таа повеќе од педесет...

Спасен пилот откако авионот му се срушил на далновод [Видео]

Француските екипи за итни случаи спасија пилот на белгиски Ф-16, кој утрово откако се катапултирал, паднал на далновод. Воениот авион се сруши во Бретања,...

Спасени 123 мигранти во Средоземно Море

Шпанската хуманитарна група вчера соопшти дека спасила 123 мигранти од брод во Средоземно Море. Според нив, голем дел од игрантите покажувале знаци на претрпено...

„Алфите“ спасија маж од водите на Вардар во близина на Камениот...

Двајца припадници на специјалната единица „Алфи“, претпладнево спасиле маж од водите на Вардар во Скопје. Мажот бил забележан во водата во близина на Камениот мост,...