Ознака: сојуз

Британија поделена меѓу сојузот со САД и привлечниот кинески пазар

Британците сакаат уште посилни „специјални односи“ со САД, ама и подобри економски врски со Кина Британија по официјалното збогување со ЕУ тргна самостојно да гради...

Ново име на сојузот на десничарски партии во Европскиот парламент

Групата на европски крајно десничарски и популистички партии во Европскиот парламент го менува својот бренд и од сега ќе се вика „Идентитет и демократија“. Според...

НАТО стана единственото сврзувачко ткиво на ЕУ

Во ЕУ постои општа согласност дека сојузот треба да се реформира зашто во ваков облик не би можела да издржи уште една криза. Но...

Што ќе добие НАТО од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Повеќепати досега се анализирани плусовите и минусите на земјите-кандидати за НАТО, откога ќе се зачленат во воената алијанса. Фокусите на таквите анализи се различни,...

Руската ракета „Сојуз“ пристигна на МВС

Ракетата „Сојуз МС-11“ со тричлен екипаж, вечерва се спои со еден од модулите на рускиот сегмент на Меѓународната вселенска станица(МВС), соопшти портпаролот на руската...

Сојуз успешно однесе метеоролошки сателит во орбитата

Ракетата Сојуз, која синоќа полета од Гвајана, успешно во орбитата го лансираше Метоп-Ц, метеоролошки сателит на европската агенција Еуметстат, одговорна за развој на метеоролошките...

Откриена причината за неуспешното лансирање на ракетата „Сојуз“

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ денеска соопшти дека со истрага е утврдено кои биле причините за неуспешното лансирање на ракетата „Сојуз“ која носела два космонаута...

Американскиот астронаут проговори за искуството со дефектот на Сојуз

Американскиот астронаут и рускиот космонаут кои минатата недела успеаја да се приземјат по дефектот на Сојуз се во добра состојба, а еден од нив...

Како да се спаси сојузот меѓу САД и Турција

Несогласувањата околу Сирија, обвинувањата за авторитарно владеење на турскиот претседател Ердоган, одлуката на Анкара да купи руски системи „с-400“ и покрај противењето од Вашингтон...

„Роскосмос“ ги приземјува сите „Сојузи“ по вчерашната хаварија

Високиот официјален претставник на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Сергеј Крикаљев денеска изјави дека Русија би можела да го одложи планираното испраќање товар...