32.8 C
Skopje
31.7.2021 - 11:40

Ознака: сојузници

ЕУ во потрага по нови сојузници во Индопацификот

Растечкото влијание на Пекинг ги натера западните демократии поблиску да соработуваат. Во тој контекст ЕУ заедно со „Квад“, сојузот на индопацифички земји, од неодамна...

Европа бара нови сојузници во Африка

Оваа година може да биде посебна за европско-африканските односи бидејќи агендата на самитот на европските и африканските лидери, кој треба да се одржи во...

Коронавирусот има сојузници?!

Како што покажуваат податоците од МВР, само за време на викендов продолжениот полициски час го прекршиле околу 400 луѓе. Ваквото неодговорно однесување на поединци...

НАТО ќе испорача медицинска помош за сојузниците

НАТО ќе ја забрза испораката на медицинска помош на сојузниците кои се најмногу погодени од вирусот, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. - Ја...

НАТО и сојузниците оставени на цедило

Според безбедносните аналитичари, повлекувањето на американските војски од кризните жаришта во светот со сигурност ќе предизвика зголемување на безбедносните ризици и политички турбуленции меѓу...

САД бараат од сојузниците да платат повеќе за американската одбрана

Администрацијата на Трамп веќе подолго време ги критикува сојузниците зашто не трошат доволно на одбрана. САД во моментот водат преговори со Јужна Кореја, а...

Трамп и Ердоган не ги надминаа главните разлики меѓу сојузниците

Спорот околу конкурентните противвоздушни системи е главна причина за тензиите помеѓу двете земји. Турција исто така се најде на критики од американскиот Конгрес поради...

Опасни пукнатини кај сојузниците на НАТО

САД се закануваат дека Турција ќе биде исфрлена од НАТО, а Германците негодуваат за визијата на Трамп за Алијансата Самитот што се одржа во Вашингтон,...

Сојузниците шокирани од одлуката на Трамп за Сирија

Американскиот претседател најави повлекување на војниците од Сирија, оценувајќи дека терористичката група Исламска држава е поразена. Сепак, ваквиот потег предизвика стравувања, кај сојузниците и...

Лирата вртоглаво паѓа, Ердоган бара нови сојузници

Турскиот лидер порача дека оние земји што не можат да се натпреваруваат на економски план со Турција измислиле валутни заговори на Интернет, кои немаат...