Ознака: социјални

Суицидални провокации насочени кон најмладите

Тик ток е една од најпопуларните апликации на светот. Симната е повеќе од милијарда пати и со тоа станува сѐ повлијателна за нејзините корисници....

Интровертните се подобри социјални психолози

Новата студија спроведена на универзитетот „Јејл“ открива дека интровертните личности се подобри социјални психолози. Студијата објавена во списанието „Сошл псајхолоџи“ се обидела да ги...

Социјалните медиуми – темпирана бомба на Блискиот Исток

Социјалните медиуми играат сѐ поважна улога во политиката на Блискиот Исток, почнувајќи од Арапската пролет во 2011 година. Државите како Иран и Саудиска Арабија...

Социјалните мрежи преплавени со барања за донации

Огромен број молби за донации секојдневно го преплавуваат интернет-просторот. Социјалните мрежи се преполни со барања за донации, кои се чини се единствена надеж за...

Мигрантите на удар на лажните вести

Мигрантската криза и натаму е топ-тема во БиХ, но сѐ е поголем проблемот со лажните вести за нив, кои се шират со брзина на...

За што протестираат граѓаните на социјалните мрежи?

Групи што повикуваат на марш за почист воздух, на протести за миленичиња, на стоп за насилството и национализмот во Македонија, но и такви што...