Ознака: социјални мрежи

На социјалните мрежи се шират дезинформации за вакцините

Разни организации бараат од технолошките џинови како Фејсбук да се справат со пропагандата на антивакцинерите, бидејќи голем број родители се изложени на дезинформации за...

Француски новинари малтретирале жени на социјалните мрежи

Неколку француски новинари се суспендирани или отпуштени откако било откриено дека преку приватна група на Фејсбук координирано малтретирале жени на Интернет. Членовите на групата...

Преку социјалните мрежи избрани најдобрите во ракометот лани

Во изборот организиран од ЕХФ гласаа над 67.000 луѓе преку Фејсбук, Твитер и Инстаграм, а победија Мортенсен, репрезентативец на Данска и член на Барселона,...

Продолжува владината забрана за социјални мрежи во Зимбабве

Владата на африканската земја Зимбабве ја продолжи забраната на социјални мрежи во земјата која трае повеќе од една недела, додека на улиците на масовните...

Социјалните мрежи имаат поштетно влијание врз тинејџерките

Тинејџерките имаат двојно поголема шанса да добијат симптоми на депресија поврзани со користење на социјалните мрежи отколку момчињата, поради онлајн злоставувања, нарушување на спиењето,...

Лажните вести и реклами на социјалните мрежи создаваат недоверба кај корисниците

Постои генерална согласност во јавноста дека лажните вести и големиот број на реклами доминираат на социјалните мрежи. Довербата на луѓето во платформите како Фејсбук,...

Бура на социјалните мрежи по бегството на Груевски

Водачите на Шарената револуција најавуваат активирање на протестите доколку Груевски не биде вратен во земјата, додека експертската јавност смета дека со ваквиот негов потег...

Собранието на стендбај, дебатата на социјалните мрежи

Политички поларизираниот амбиент во македонското општество како да премина на повисоко ниво на интензитет за аргументирање на своите позиции, по одржувањето на референдумот на...

Првични реакции на социјалните мрежи по истекот на гласањето

- Антонио Милошоски, поранешен министер за надворешни: Референдумот пропаѓа, но почна операцијата „квантен скок за спасување на политичката кариера на Зоран Заев и Бујар Османи...

Референдумска војна на социјалните мрежи

Таборот „За референдум“ ја има можноста за користење на поконвенционалните медиуми, од билборди, преку телевизии, па дури и да се снимаат кратки филмчиња, спотови,...