Ознака: социјални мрежи

Закерберг ги чувствува последиците од падот на социјалните мрежи

Поради падот на Фејсбук, Инстаграм и Вацап, богатството на Марк Закерберг, се намали за повеќе од шест милијарди долари за неколку часа, пишуваат светските...

Големите глобални мрежи недостапни за корисниците

Корисниците на дигиталните платформи Инстаграм, Фејсбук и Ватсап моментно имаат проблеми и не можат да се користат. Почетните страници на овие дигитални платформи не можат...

Кој им го одзема моралниот компас на младите?

Социјалните мрежи отворија можност за креирање нови општествени „вредности“ Каков е тој порив на асоцијално и антисоцијално однесување кај младите лица, со кој сѐ почесто...

МВР предупредува за ширење на повици опасни за малолетниците на Тикток

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната мрежа Тикток во Русија...

Мистериозни социјални мрежи регрутираат радикали во САД

Американските безбедносни служби, но и Конгресот деновиве ги ставија под лупа повеќето алтернативни социјални мрежи во Америка на кои, меѓу другото, се регрутираат лица,...

Меган и Хари се откажаа од социјалните мрежи

Само неколку месеци откако ја информираа јавноста дека не го користат Фејсбук, принцот Хари и Меган Маркл решија целосно да се откажат од користење...

Темни облаци се надвија над империјата на Марк Закерберг

Американската федерална трговска комисија (ФТЦ) направи голем чекор кон можно распарчување на империјата на „Фејсбук“ преку поднесување на формална тужба против технолошкиот гигант, обвинувајќи...

Меган Маркл е исклучена од сите социјални мрежи

Меган Маркл откри дека нема профили на социјалните мрежи и дека не е запознаена со тоа што се пишува за неа, пренесува „Скај њуз“. Меган...

Приведен малолетникот кој на социјалните мрежи сподели видео како предизвикува пожар...

МВР соопшти дека е приведен малолетникот кој пред десетина дена на социјалните мрежи објави видео како пали оган на јавна површина. Тој е идентификуван...

Кои се ризиците за децата што поминуваат сѐ повеќе време на...

Извор: Республика Авторка: Катарина Блажина Мукавец Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100 отсто...