Ознака: социјални мрежи

Социјалните мрежи ги бришат мислите кај луѓето

Научниците тврдат Влегувањето во доменот на социјалните мрежи сè повеќе прави луѓето да забораваат, па многумина не се ни сеќаваат што читале или правеле, а...

Една недела одмор од социјалните мрежи ги ублажува депресијата и анксиозноста

Најновото истражување на британскиот Универзитет во Бат покажа дека само една недела пауза од социјалните мрежи ги ублажува депресијата и анксиозноста, пренесе хрватски „Индекс“. Истражувачите...

Заврши егзилот на Трамп од социјалните мрежи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера се приклучи на сопствената социјална мрежа „ Труф соушл“ (Truth Social). „Се вратив!“ објави Трамп на „социјалната мрежа за...

Додека СОНК и Владата се натегаат: Родителите на средина, децата го...

Откако и денеска продолжи штрајкот, а најави за преговори нема, се погласни се реакциите на родителите на социјалните мрежи Неизвесноста околу договор меѓу Синдикатот за...

По трагедијата со Тот: Говорот на омраза, недовербата во институциите и...

На нашето општество му недостасуваат етички и морални норми. Старите се распаднаа, а нови не создадевме, вели психологот Стојановска-Јовановска, додека комуникологот Кордалов апелира на...

Кучко, дебилу и краво не е слобода на говор – социјалните...

Глупава, крава, оди си, не те бива - говорот на омраза се правда со слобода на изразување Глупава, крава, оди си, не те бива, министер...

Вчера „експерти“ за 5Г и ковид, денес за војната во Украина...

Од каде потребата да покажуваме стручност за сè и што таа покажува? Експертизи за вакцини, па за совршено родителство, за 5Г, за пандемијата и ковид-19,...

Ердоган: Социјалните мрежи се најголемата закана за демократијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги опиша социјалните мрежи како една од најголемите закани за демократијата. Администрацијата на Ердоган планира да воведе закон со кој...

Може ли да се замисли живот без Фејсбук?

На почетокот на неделава видовме дека Фејсбук не е непобедлив. Документите и сведоштвата од новиот укажувач ја „напукнаа“ компанијата одвнатре. А социјалната мрежа и...

Закерберг ги негираше обвинувањата, соочувајќи се со можноста за ново сослушување

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг, ги негираше обвинувањата на новиот укажувач дека неговата компанија дава приоритет на профитот, наместо безбедноста на корисниците, дека...