22 C
Skopje
18.9.2018 - 22:19

Ознака: Софија

Се чисти патот за средбата Ципрас – Заев

И покрај интензивната динамика на средби во преговарачкиот процес за наметнатиот спор за името од страна на Грција, сѐ уште е неизвесно дали ќе...

Бојко Борисов: Она што го правиме во Западен Балкан е заради...

Она што го правиме во Западен Балкан е за мир. Но, за да постои мир, мора да имаме силни вооружени сили и да соработуваме...

Могерини: Балканскиот самит во Софија ќе биде исклучително важен

Европската претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини денеска оцени дека претстојниот самит на Европската унија и земјите од Западниот Балкан во...

„Балкан брас-квинтет“ гостува во Софија

„Балкан брас-квинтет“ гостува со свој концерт во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија, вечерва, во 18.30 часот. На концертот во Софија, квинтетот во...

Градоначалничка на општина во Софија уапсена поради поткуп

Бугарската полиција денеска ја уапси градоначалничката на софиската општина Младост, Десислава Иванчева, под обвинение за примање поткуп. Софиското јавно обвинителство соопшти дека кај Иванчева биле...

„Женска фрагилност и/или моќ“ на Шќипе Мехмети во Софија

Во КИЦ на Република Македонија во Софија е отворена изложбата „Женска фрагилност и/или моќ“ на уметницата Шќипе Мехмети. На изложбата се претставени дваесетина дела,...

Од Солун до Софија и назад

Изненадува и повторно обесхрабрува тоа што европските челници, и покрај многубројните досегашни искуства, не само што го толерираат тоа туку и самите безглаво се...

Плата и половина за квадрат стан во Софија

Плата и половина е потребно за жител на Софија да купи еден квадратен метар од стан во главниот град, покажуваат пресметките на „Труд“ врз...