6 C
Skopje
21.11.2018 - 22:02

Ознака: Софија

Лидерите на ЕУ единствени за договорот со Техеран

Лидерите на членките на Европската Унија, кои се собраа на работна вечера во Софија, се единствени во заедничкиот одговор на „каприциозното однесување“ на претседателот...

Заев-Руте: Реформите од исклучително значење за Македонија

Премиерот Зоран Заев на Самитот на ЕУ за Западен Балкан денеска во Софија оствари средба со холандскиот премиер Марк Руте. Во придружба на вицепремиерот за европски...

Хан за Дојче Веле: Во Софија шест нови иницијативи за Западен...

На Самитот ЕУ - Западен Балкан во Софија, Брисел претставува шест нови иницијативи кои би требало да помогнат во трансформација на регионот, негова подобра...

Кучан: Македонија покажа решителност, ЕУ и НАТО да го исполнат својот...

Претстојниот Самит во Софија ќе ги откочи интеграциските процеси за земјите од Западен Балкан кои беа блокирани поради неможноста за првенствено продлабочување на внатрешните...

Вучиќ ќе присуствува на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија

И покрај тоа што се уште нема официјална потврда кој ќе ја преставува Србија на Самитот на лидерите  на ЕУ, белградските медиуми највуваат дека...

Се чисти патот за средбата Ципрас – Заев

И покрај интензивната динамика на средби во преговарачкиот процес за наметнатиот спор за името од страна на Грција, сѐ уште е неизвесно дали ќе...

Бојко Борисов: Она што го правиме во Западен Балкан е заради...

Она што го правиме во Западен Балкан е за мир. Но, за да постои мир, мора да имаме силни вооружени сили и да соработуваме...

Могерини: Балканскиот самит во Софија ќе биде исклучително важен

Европската претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини денеска оцени дека претстојниот самит на Европската унија и земјите од Западниот Балкан во...

„Балкан брас-квинтет“ гостува во Софија

„Балкан брас-квинтет“ гостува со свој концерт во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија, вечерва, во 18.30 часот. На концертот во Софија, квинтетот во...

Градоначалничка на општина во Софија уапсена поради поткуп

Бугарската полиција денеска ја уапси градоначалничката на софиската општина Младост, Десислава Иванчева, под обвинение за примање поткуп. Софиското јавно обвинителство соопшти дека кај Иванчева биле...