-4 C
Skopje
18.1.2019 - 23:26

Ознака: Софија

Децениско успешно работење на домашната модна сцена

Со промоција на колекцијата „Х“ на Модната недела во Софија, брендот „Елена Лука“ одбележува фантастичен 10-годишен јубилеј. Промоцијата на јубилејната колекција ќе се одржи...

Раширено делото за македонскиот народ и јазик

Преродбенските пројави на македонството (11) Бугарски став: Покрај изградените литературни јазици, српскиот и бугарскиот, вештачки да се создава сега и македонски, тоа е глупост. Тенденцијата...

Изгоре Царската коњушарница во Софија

Царската коњушарница во Софија, голем комплекс во центарот на градот кој датира од времето на бугарскиот цар Фердинанд, изгоре ноќеска во голем пожар. Околу 1.500...

Македонија го совлада Азербејџан на Европското првенство во Софија

Младинската кошаркарска репрезентација на Македонија попладнево го совладаа Азербејџан со 74:67 на Европското првенство (ЕП), дивизија Б, во Софија. По двата порази од Летонија и...

Младинците подготвени за кошаркарското Б-ЕП во Софија

Македонската младинска репрезентација (за кошаркари до 20 години), утре ги почнува натпреварите на Европското првенство (ЕП), дивизија Б, што се игра во Софија, Бугарија....

Судот дозволи истополови бракови

Софискиот управен суд пресуди во корист на брачен другар во хомосексуална двојка во Бугарија, со што му дозволи право за престој. Станува збор за...

Жерновски на „One Love Tour“ фестивалот во Софија

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски и министерката за надворешни работи на Република Бугарија Екатерина Захариева денеска во Софија присуствуваа на фестивалот "One...

Георгиевски во борба за шестиот медал за Македонија

Европскиот првак во таеквондо стигна во полуфиналето на Медитеранските игри во Тарагона и синоќа се бореше за влез во финалето. Ракометарките, пак, го совладаа Египет...

Живиот дух во Охрид, наспроти романтичарските желби во Софија

Мора да се истакне дека и покрај тоа што МПЦ-ОА оваа година одбележува 1.000 години од ОА, сепак таа никогаш не се откажала од...

Незаситните апетити за голтање на македонскиот идентитет

Академик Катица Ќулавкова во остра писмена реакција во однос на последните настани и спорот со Грција вели дека име на држава не се менува...