Ознака: Софија

Илјадници Бугари блокираа патишта поради цени на горива и даноци

Илјадници Бугари денеска блокираа важни сообраќајници и патишта во земјата во знак на протест поради зголемувањето на цените на горивата, данокот на постари автомобили...

Наташа Диденко настапува во Софија

Една од нашите најпознати виолинистки од поновиот бран, Наташа Диденко, вечерва ќе настапи во Софија, со изведба на сонати за соло-виолина без клавирска придружба....

Видеокамери во секој училиштен двор

Во дворот на секое училиште во Софија мора да има поставено камери за видеонадзор. Ова е содржано во плановите на општината Софија, за функционирање...

Концерт на „Квартет“ во македонскиот КИЦ во Софија

Музичкиот состав „Квартет“ (The Quartet) вечер од 18.30 часот ќе одржи концерт во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија. На програмата е Свитата...

Самостојна изложба на Михаела Јовановска во македонскиот КИЦ во Софија

Самостојна изложба на Михаела Јовановска насловена „Златната рипка и потомокот“ ќе биде отворена вечер во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија. Ќе бидат...

Децениско успешно работење на домашната модна сцена

Со промоција на колекцијата „Х“ на Модната недела во Софија, брендот „Елена Лука“ одбележува фантастичен 10-годишен јубилеј. Промоцијата на јубилејната колекција ќе се одржи...

Раширено делото за македонскиот народ и јазик

Преродбенските пројави на македонството (11) Бугарски став: Покрај изградените литературни јазици, српскиот и бугарскиот, вештачки да се создава сега и македонски, тоа е глупост. Тенденцијата...

Изгоре Царската коњушарница во Софија

Царската коњушарница во Софија, голем комплекс во центарот на градот кој датира од времето на бугарскиот цар Фердинанд, изгоре ноќеска во голем пожар. Околу 1.500...

Македонија го совлада Азербејџан на Европското првенство во Софија

Младинската кошаркарска репрезентација на Македонија попладнево го совладаа Азербејџан со 74:67 на Европското првенство (ЕП), дивизија Б, во Софија. По двата порази од Летонија и...

Младинците подготвени за кошаркарското Б-ЕП во Софија

Македонската младинска репрезентација (за кошаркари до 20 години), утре ги почнува натпреварите на Европското првенство (ЕП), дивизија Б, што се игра во Софија, Бугарија....